Zadbaj o kręgosłup w kilku prostych krokach

Żyjesz z dnia na dzień, niby nic ci nie dolega. Nagle, pewnego dnia, dotkliwy ból uniemożliwia stanie, poruszanie się, realizowanie codziennych obowiązków. Lekarz stawia diagnozę - przeciążenie kręgosłupa. 

To częsty schemat. Wpadamy w niego, bo tryb życia współczesnego człowieka nie sprzyja prostej postawie i dbaniu o zdrowy kręgosłup. Nie znaczy to jednak, że nie da się nic zrobić! Wystarczy zmienić kilka nawyków, by cieszyć się zdrowym kręgosłupem na dłużej. 

Rób przerwy w pracy 

Bóle kręgosłupa zazwyczaj pojawiają się po długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej. Jeśli pracujesz przy biurku, wystarczy, że jeden raz na 45 minut pracy zrobisz sobie przerwę. Wstań wtedy z krzesła, rozciągnij się i zrób kilka skłonów. Możesz też pokusić się o spacer. 

Kup odpowiednie krzesło

Długie godziny spędzone w niewygodnej pozycji mogą powodować schorzenia kręgosłupa, zwyrodnienia i skrzywienia. Jedną z najczęstszych przypadłości spowodowaną nieprawidłową postawą ciała podczas siedzenia jest skolioza. Dość często dotyka dzieci, które potrafią długie godziny spędzać przed komputerem grając w gry. By jej uniknąć, zainwestuj w dobre siedzisko. Twój kręgosłup będzie ci wdzięczny - twoich dzieci też! 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ból kręgosłupa często pojawia się, gdy ciało nie ma dostatecznej ilości ruchu. Słabe mięśnie brzucha powodują, że plecy są silnie obciążane tym, co dźwigamy każdego dnia. Jeśli zapewnimy ciału codzienną dawkę ruchu i ćwiczeń, wzmocni się cały nasz organizm, a kręgosłup zostanie odciążony. 

Dźwigaj, ale z głową

Jeśli musisz nosić do domu ciężkie zakupy, zainwestuj w wózek zakupowy lub walizkę. Dziecko uwielbia noszenie na rękach? Zaopatrz się w odpowiednie nosidło. Lubisz nosić plecak? Kup taki z wszytym stelażem i przednim zapięciem, które odciąża plecy. Dźwigaj z głową. Nie jesteśmy skazani na noszenie wszystkiego w rękach. I choć do niektórych nawyków trzeba się przekonać, kręgosłup będzie nam za nie wdzięczny.

Śpijcie jak na chmurce

Nie ma zdrowego kręgosłupa bez jego regeneracji w nocy. Podstawą nocnego odpoczynku dla całego ciała jest dobry materac. Nie można o tym zapominać. W przeciwnym razie będziemy budzić się z bólami w okolicy krzyża czy karku. 

Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny. Bez niego zdrowy sen nie jest praktycznie możliwy. Więcej o tym: Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?