Mowa oczywiście o kodach kreskowych, które całkowicie zrewolucjonizowały podejście do procesów magazynowych i sklepowych. Szerokie zastosowanie tej technologii sprawia, że jest ona niemal niezbędna w nowoczesnej logistyce i tworzy znaczącą przewagę konkurencyjną.

W dzisiejszych czasach musimy mierzyć się z silną konkurencją w praktycznie każdym obszarze biznesowym. Ze względu na rosnące wolumeny zapytań Klientów, musimy w jakiś sposób zdobyć przewagę nad wciąż rosnącą konkurencję, która oferuje produkty zbliżone do naszych. Możemy wygrać przede wszystkim nienaganną obsługą Klienta, dzięki czemu możemy liczyć na jego/jej lojalność w przypadku następnych zakupów.

Jak zatem możemy to osiągnąć? Przede wszystkim inwestując w narzędzia do odpowiedniej optymalizacji pod kątem automatycznej identyfikacji produktów, czyli AutoID. Do wyboru mamy szereg sprzętów, które powinniśmy wdrożyć w naszych przedsiębiorstwach. Najczęstszym wyborem są naturalnie czytniki kodów kreskowych, które spotkać możemy nie tylko w magazynach i centrach dystrybucyjnych, ale także w sklepach stacjonarnych. Bardzo często może zdarzyć się jednak tak, że potrzebujemy większej operacyjności urządzenia, niż tylko sam odczyt kodów kreskowych lub kodów 2D. Do tego właśnie wykorzystamy kolektory danych, na których można instalować rozmaite aplikacje, dodatkowo wspomagające użytkownika w jego dziennych zadaniach. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w firmach kurierskich, ponieważ kurierzy muszą nie tylko skanować kody, ale też przekazywać do centrali różnego rodzaju informacje, co byłoby niemożliwe bez tego urządzenia.

Wspomniane wyżej urządzenia można wykorzystywać niemal w każdej branży i każdym miejscu pracy. Jeśli jednak chcemy, aby nasze magazyny lub centra dystrybucyjne funkcjonowały bez zarzutu, to powinniśmy przemyśleć wdrożenie zaawansowanego systemu informatycznego, czyli systemu WMS. Za pomocą tego rozwiązania możemy zautomatyzować wiele aspektów pracy wewnątrz budynku, przede wszystkim przyjęcie, składowanie i wydanie towaru. Jest to niezwykle istotne, ponieważ są to właściwie trzy najważniejsze czynności, jakie odbywają się w magazynie. Ponieważ całość jest sterowana przez oprogramowanie, pracownicy mogą bez obaw zostać oddelegowani do innych zadań. Gwarantuje nam to ograniczenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie procesu, a przede wszystkim związane z tym większe wpływy.