ad

To, co dotychczas wydawało się niemożliwe, teraz jest powszechne. Mowa o wirtualnych kartach płatniczych, z których korzysta coraz więcej Polaków. 

Jak najlepiej płacić za granicą?

Ciekawe rozwiązanie technologiczne jest też na wyciągnięcie ręki dla tych, którzy często podróżują za granicę lub płacą za zakupy w innych walutach niż złotówki. To Revolut.

 

Jak działa? Płatności kartą poza Polską często generują dodatkowe koszty. Prócz ceny produktu, płacimy za prowizję banku, za niekorzystny kurs walutowy. Tak samo jest w przypadku zakupów przez internet.

  1. Płatności Revolut


Za pomocą Revolut uzyskujemy wirtualną kartę płatniczą. Po ściągnięciu aplikacji należy podać numer telefonu i zarejestrować się. Następnie przelewamy do wirtualnego portfela własne środki a później korzystamy z nich przy płatnościach w sklepach internetowych. Przydadzą się podczas zakupów na AliExpress, Ebay i w innych sklepach internetowych z zagraniczną walutą.

Aplikacja umożliwia też zamówienie tradycyjnej karty płatniczej. Karta fizyczna ma pasek magnetyczny, chip oraz wsparcie płatności zbliżeniowych – takie, jak karty bankomatowe. Jej dostawa jest bezpłatna.

Konto Revolut ma też dodatkowe funkcje – pozwala na kontrolowanie wydatków i zaokrąglanie wpłat. Ta druga funkcja sprawia, że „reszta” z zakupów zostaje odłożona dla ciebie na dowolny cel.

Blik jako alternatywa płatności w kraju

Największą rewolucję w Polsce zrobił w tym temacie Blik. To sposób płatności, oferowany przez wiele banków. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną swojego banku i wybrać Blik – gotowe! Aplikacja generuje 6-cyfrowy kod, który wpisujemy do terminala płatności (np. przy kasie), bez użycia karty płatniczej. Kod ważny jest do dwóch minut, co gwarantuje bezpieczeństwo płatności Blikiem. 

Blik rozwija się z miesiąca na miesiąc. Notuje 91 mln transakcji rocznie. Dzięki niemu można wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty, płacić na stronach sklepów internetowych, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, a w niektórych bankach nawet doładować konto mobilne lub wpłacić pieniądze na konto bankowe. Możliwe jest też ustawienie opłat cyklicznych, np. za stałe, comiesięczne rachunki.

Płatności gotówkowe coraz częściej ustępują wirtualnej gotówce. Pora, by gotówkę z karty płatniczej przenieść do telefonu – to w końcu przedmiot, który najrzadziej pozostawiamy w domu.