Stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki w potrzebie. Wiąże się on jednak ze spłatą w comiesięcznych ratach, których kota zależna jest od wielu czynników. Jak obliczyć kwotę raty kredytu? Wystarczy skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy.

Co wpływa na całkowity koszt kredytu gotówkowego?

W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które wymagają dodatkowej gotówki np. zepsuty samochód, konieczność wymiany sprzętu AGD czy po prostu wyjazd na wakacje. Szybkie pozyskanie środków pieniężnych możliwe jest dzięki kredytowi gotówkowemu. To produkt finansowy, którego udzielają banki. Na całkowity koszt kredytu wpływa:

 • oprocentowanie - wyróżnia się oprocentowanie stałe oraz zmienne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, jest takie same przez cały okres kredytowania i nie zmienia się. Natomiast zmienne zależne jest od stóp procentowych, które ustalane są one przez Narodowy Bank Polski, a wszelkie warunki zmian oprocentowania znajdziesz w umowie. W praktyce oznacza to, że jeżeli zmieniają się stopy, to zmienia się oprocentowanie
 • prowizja - stanowi jednorazową opłatę, która instytucje bankowe pobierają w zamian za udzielenie kredytu. Bank może ją uwzględnić w całkowitym koszcie kredytu albo doliczyć na samym początku ,
 • Rzeczywista Roczna stopa Oprocentowania - do RRSO zalicza się wszystkie dodatkowe opłaty,
 • ubezpieczenie - instytucje bankowe mogą wymagać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu np. od utraty pracy czy choroby kredytobiorcy,
 • rodzaj rat – kredytobiorca może wybrać raty równe lub malejące.
 • ilość rat – im więcej jest rat, tym miesięczna rata jest niższa, ale całkowity koszt kredytu jest wyższy.

Kredyt spłacany jest w ratach, których wysokość podaje i bank. Możesz również samemu obliczyć. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytowy.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Wyliczenie kwoty comiesięcznej raty to obowiązek instytucji bankowej. Zaciągając kredyt w  danym banku, informuje Cię on o kwocie comiesięcznej raty. Jeżeli chcesz wcześniej zorientować się, ile wynosiłaby rata na daną kwotę kredytu, możesz to zrobić, zanim podpiszesz umowę na konkretną ofertę.

Wystarczy tylko, że znasz podstawowe parametry kredytu. Ratę obliczysz za pomocą wzoru matematycznego. Niestety to dość skomplikowany sposób i wiele osób niechętnie z niego korzysta. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kalkulator kredytowy. To proste narzędzie, które dostępne jest online. Wyliczy Ci szacunkową ratę. Musisz tylko wpisać w puste pola odpowiednie dane, takie jak:

 • wysokość kredytu, czyli kwotę, o jaką chcesz złożyć wniosek,
 • czas trwania kredytu,
 • oprocentowanie kredytu,
 • prowizję,
 • rodzaj rat.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator działa automatycznie w oparciu o podane parametry. Wystarczy, że wpiszesz wszystkie wymagane dane  puste pola, a on sam wyliczy Ci orientacyjną kwotę raty. Dzięki niemu w prosty sposób oszacujesz, ile wyniesie miesięczna rata.

Co więcej, kalkulator kredytowy umożliwia wpisywanie różnych parametrów. Jeżeli kwota, którą wpiszesz jako pierwszą, okaże się za mała lub za duża, możesz ją zmienić. W ten sposób otrzymasz ofertę najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Ponadto korzystając  kalkulatora zaoszczędzasz sporo czasu. Nie musisz iść do placówki prosić się o wyliczenia ani dzwonić na infolinię. Możesz z niego skorzystać bez wychodzenia z domu i to w każdej chwili. Samo wpisanie danych zajmuje dosłownie minutę.

Oblicz ratę kredytu za pomocą kalkulatora https://www.splatachwilowek.pl/kalkulator-kredytowy/