ad

Seria niewielkich zmian może sprawić, że odczujemy wielką różnicę w ilości zużywanej wody. Oto 10 sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu. Sprawdźcie.

1. Zakręcaj wodę podczas mycia

Gdy myjesz ręce lub zęby zakręcaj wodę. Do mycia zębów warto wykorzystać kubeczek na wodę. To w jednym cyklu mycia 4-osobowej rodziny pozwoli zaoszczędzić do kilkunastu litrów wody. Podobnie podczas mycia rąk, jeśli planujesz intensywnie namydlić brudne ręce, na czas mydlenia i czyszczenia warto wyłączyć przepływ wody.

2. Nie odkręcaj kurka całkowicie

W niemal każdym przypadku korzystania z wody w kuchni czy łazience nie ma potrzeby odkręcać wody w pełni. Najczęściej wystarcza niewielki strumień wody.

3. Regularnie sprawdzaj wskazania wodomierza

Trzymaj pieczę nad stanem wskazań wodomierza oraz wysokością rachunków za wodę. To pozwoli Ci szybciej reagować na nadprogramowe zużycie, np. wycieki. Przy okazji, tym sposobem, szybciej zauważysz różnice w zużyciu po zmianach wprowadzonych w celu oszczędzania wody.

4. Zreperuj uszkodzone instalacje

Wszelkie uszkodzenia i niedopatrzenia skutkują zwiększonym zużyciem. Kapiący kran czy cieknąca spłuczka w toalecie to marnowanie w czystej postaci i rosnące koszty na rachunkach. Nie ma zatem sensu odkładać napraw na później.

5. Zmywarka to dobra inwestycja

Są czynności, które maszyny mogą wykonać za nas i zrobią to lepiej. Jak np. zmywarka. Naprawdę pomaga oszczędzać wodę, a co za tym idzie czas i pieniądze. Sam koszt zakupu potrafi szybko się zwrócić. Po miesiącu na pewno będzie można zauważyć pozytywną różnicę na rachunku za wodę. Warto pamiętać, że nowoczesne zmywarki nie wymagają płukania naczyń przed myciem, wystarczy usunąć resztki posiłków i przygotować sobie kawę.

6. Mycie naczyń pod bieżącą wodą?

To niestety jedna z najgorszych praktyk. Jeśli nie masz innej możliwości i myjesz naczynia ręcznie, nie rób tego pod bieżącą wodą. Bardzo przydany jest dwukomorowy zlew lub zwykła miska. Jedna komora powinna zawierać wodę do mycia a druga do płukania. To pewna oszczędność dla środowiska oraz dla Ciebie.

7. Stosuj programy eko w pralce i zmywarce

Każde z tych urządzeń warto uruchamiać w pełni załadowane, to gwarantuje efektywność procesu mycia i prania. Alternatywą są programy eko, które zmniejszają zużycie wody podczas pracy z np. połową załadunku.

8. Kąpiel w wannie a szybki prysznic

Kąpiel w wannie w większości zalanej wodą to jedna z najmniej oszczędnych opcji. O wiele efektywniejszy okazuje się krótki prysznic. Należy jednak pamiętać, że stale odkręcona woda w trakcie kąpieli pod prysznicem, tak jak podczas mycia zębów, negatywnie wpłynie na zużycie wody. Dlatego zakręcaj wodę, gdy tylko możesz i nie odkręcaj jej w pełni. Kąpiel w wannie zostaw na szczególne okazje lub po prostu korzystaj z tej przyjemności rzadziej. Zdecydowanie oszczędniej jest wziąć jedną kąpiel w wannie na tydzień, a przez resztę dni korzystać z prysznica.

9. Zamontuj perlatory w kranach

Perlatory pomagają ograniczyć zużycie wody jednocześnie bez szczególnych wyrzeczeń dla jej ciśnienia. Jest to sprytne urządzenie, które napowietrza wodę podczas jej przepływu. Często nowe baterie są w nie wyposażone.

10. Deszczówka do podlewania roślin

Szczęśliwcy posiadający ogród lub balkon mogą sporo zaoszczędzić zbierając deszczówkę i wykorzystując ją do podlewania roślin. Można do tego wykorzystać np. beczki lub wiadra. Sposobów na zbieranie jest wiele, od najprostszych rozwiązań, takich jak wspomniane wiadro, po systemy zbierające wodę spływającą z dachów i gromadzących ją w specjalnych zbiornikach. I warto się tym zainteresować.

Żródło: Weninger - modne, solidne, wytrzymałe panele podłogowe