1. Zniżki za bezszkodową jazdę

Zniżki są kluczowe, jeśli chodzi o cenę OC. Gdy się ich nie posiada, należy się liczyć z wysoką składką. Jak w takim razie je uzyskać? Na to potrzeba czasu, ponieważ otrzymuje się je za każdy rok, w trakcie którego było się właścicielem auta i nie powodowało się szkód w ruchu drogowym. Kontynuując bezszkodowo polisę przez 12 miesięcy, można otrzymać 10% zniżek, podczas gdy ich maksymalna wartość wynosi 60%. Jednocześnie trzeba pamiętać, że za każdą spowodowaną szkodę towarzystwa ubezpieczeniowe odbierają 10% zniżek, a jeśli w ciągu roku wyrządziło się więcej szkód niż jedną, można być pozbawionym 20% albo nawet 30% zniżek za każdą z nich.

2. Przemyślany wybór auta

Jeżeli chcesz się cieszyć tanim ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, dobrze przemyśl wybór auta, o ile masz jeszcze taką możliwość. Kupując samochód, nie kieruj się emocjami, lecz rozsądkiem i chłodną kalkulacją. Zdecyduj się na auto z silnikiem o pojemności niż większej niż 2000 cm3, bo przekroczenie tego pułapu wyraźnie podwyższa składkę. Unikaj aut sportowych i uchodzących za sportowe, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je jako potencjalnie bardziej ryzykowne. Postaw na samochód miejski lub rodzinny, który jest oszczędny i nie oferuje dużej mocy.

3. Ustanowienie innego kierowcy drugim właścicielem

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy narzekają na wysokie składki, nie są na nie kategorycznie skazani. Mogą im skutecznie zapobiec, ustanawiając drugim właścicielem samochodu osobę posiadającą duże zniżki za bezszkodową jazdę. W efekcie cena OC jest obliczana dla dwóch kierowców, co prowadzi do obniżki, która niekiedy może wynieść nawet 50%. Dla młodych i niedoświadczonych kierowców dodanie kolejnego właściciela do dowodu rejestracyjnego to skuteczna i bezpieczna metoda na redukcję składki, jednak trzeba pamiętać, że niesie ze sobą pewne ryzyko. Jakie? Otóż jeśli jeden z właścicieli spowoduje szkodę, zniżki z tego powodu stracą po równo obaj właściciele.

4. Opłata składki za jednym razem

Rozłożenie składki na raty może się wydawać kuszące, jednak w rzeczywistości nie jest korzystne. Finalnie zawsze OC w dwóch lub więcej ratach okazuje się bowiem droższe od polisy opłaconej za jednym razem. Różnice są wyraźne i wynoszą od 10% do nawet 30% – tyle trzeba dopłacić do obowiązkowego ubezpieczenia, jeżeli opłaca się je w ratach, a nie od razu po kupnie. Dość sporo, dlatego warto zrezygnować z tego pomysłu, o ile można sobie na to pozwolić pod względem finansowym.

5. Porównanie ofert

Cena OC jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna. Dopóki się nie sprawdzi, ile wynosi składka w danym towarzystwie, nie ma się wiedzy na ten temat. Tymczasem przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej cena jest jedynym czynnikiem, który warto uwzględnić. Nietrudno więc dojść do wniosku, że zadaniem kierowcy poszukującego najlepszej oferty powinno być sprawdzenie, ile zapłaci za polisę w różnych towarzystwach – dopiero na tej podstawie będzie mógł wybrać najtańszą. Na sprawne i szybkie porównanie cen w wielu firmach pozwala kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.