Czy rzeczywiście tak jest i co trzeba zrobić, by rozkręcić taki biznes?

Firma transportowa - czym się zajmuje?

Co do zasady, takie przedsiębiorstwo realizuje zadania w segmencie rynku, które można określić jako transport międzynarodowy. Rzeczy przewożone są pojazdami samochodowymi. W zależności od skali biznesu, mogą to być ciężarówki (popularne tiry), ale też auta mniejsze – dostawcze czy plandeki. W ramach transportu, przedsiębiorca może także świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Co ważne, do wykonywania takiej działalności na większą skalę potrzebne są stosowne licencje i zezwolenia. Bez spełnienia takich warunków możliwe jest przewożenie rzeczy co najwyżej samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jakie warunki trzeba spełnić na początek?

Zestaw obowiązków właścicieli firm transportowych jest rozległy i można go podzielić na co najmniej kilka. Wśród warunków wykluczających o charakterze prawnym należy wymienić:

- brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne o charakterze karno-skarbowym, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska,

- brak zakazu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Wśród warunków o charakterze pozytywnym należy wymienić:

- posiadanie stałej i rzeczywistej siedziby firmy,

- posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych,

- uzyskanie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,

- uzyskanie licencji wspólnotowej lub licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy,

- posiadanie zdolności finansowej, zapewniającej płynność w prowadzeniu firmy transportowej.

Prowadzenie firmy transportowej – w jakiej formie?

Odpowiedź na to pytanie może pozytywnie zaskoczyć potencjalnych przedsiębiorców. W Polsce dopuszczalne są niemal wszystkie formy działalności gospodarczej. Jest tylko jeden wyjątek – nie można prowadzić firmy transportowej w formie spółki partnerskiej. Do najpopularniejszych form w tym zakresie należy jednoosobowa działalność gospodarcza realizowana poprzez wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Frachtem zajmować się też można w ramach spółki cywilnej i spółek prawa handlowego uregulowanych w KSH.

Samochód na własność czy w leasing?

Dobry, niezawodny samochód do przewożenia rzeczy to koło napędowe dla twojego nowego biznesu. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jaki samochód kupić. Korzystniej jest użytkować własny samochód. Cena nowego dostawczaka to około 100 tysięcy złotych. Na używany musimy wydać około 30 tysięcy złotych. Stawka idzie w górę w przypadku aut ciężarowych. Tutaj widełki wahają się między 300 tysięcy złotych za nowy a 50 tysięcy złotych za używany. W związku z dużymi wydatkami wiele przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie kredytu bądź wzięcie leasingu. W ten sposób w każdym miesiącu należy uiścić odpowiednią opłatę. Którą formę wybrać? Kredyt jest możliwy tylko przy posiadania odpowiednich możliwości kredytowych. Dlatego jeżeli cię na niego nie stać, postaw na leasing, nazywany inaczej po prostu samochodową dzierżawą. Formalnie nie jesteś właścicielem pojazdu, ale jedynie użytkownikiem. To dość komfortowe rozwiązanie, bowiem wszelkie obowiązki, ale i przywileje związane z posiadaniem auta należą do rzeczywistego właściciela, czyli leasingodawcy. Osobną kwestią pozostaje podejście do poczucia własności. Dla wielu osób fakt posiadania samochodu, ale jedynie w formie użytkowania może okazać się nie do przyjęcia.

Własna firma transportowa – czy to się opłaca?

Pamiętając o korzyściach związanych z prowadzeniem firmy transportowej należy wspomnieć o kosztach prowadzenia takiej działalności. Wśród nich należy wymienić m.in.:

- zakup pojazdów,

- wydatki na paliwo,

- opłaty za korzystanie z autostrad,

- utrzymanie pracowników,

- koszty amortyzacji,

- księgowość.

Dlatego decydując się na otwarcie biznesu w branży transportowej należy sumiennie prześledzić swoje możliwości finansowe, model działania i oczekiwania rynku. Znalezienie luki w rynku i własnej – nomen omen – drogi do prowadzenia skutecznego transportu przyniesie korzyści i stanie się okazją do uzyskania znacznych środków finansowych. Potrzebna jednak będzie przede wszystkim wytrwałość, sprawne zarządzanie i dużo cierpliwości.  

Centrala Telefoniczna JAS-FBG S.A. w Katowicach
Tel.: +48 32 35 93 500