Dlatego postanowiliśmy pomóc i objaśnić, jak podejść do tego typu zakupu. Zapraszamy!

Ile wydać?

Zanim zaczniesz robić zakupy, zdecyduj, ile nakryć potrzebujesz i ile chcesz wydać. Zalecamy od czterech do sześciu nakryć dla dwuosobowego gospodarstwa domowego i od ośmiu do 12 nakryć w cztero-pięcioosobowym gospodarstwie domowym. Jeśli urządzasz spotkania ze znajomymi jedynie okazjonalnie, możesz wybrać mniejszy zestaw główny do codziennego użytku. Generalnie preferujemy zestawy aniżeli pojedyncze modele, ponieważ zapewniają elastyczność w wybieraniu elementów, na przykład kilka dodatkowych talerzy na duże świąteczne kolacje.

Zastawy zazwyczaj składają się z trzech, czterech lub pięciu elementów. Dostępnych jest również wiele nakryć do naczyń, a niektóre kolekcje zawierają dodatkowe porcje sprzedawane osobno. Niektórzy sprzedawcy detaliczni obniżają cenę zastawy stołowej przy zakupie pełnego nakrycia, więc jest to opcja opłacalna ekonomicznie. Każdy producent inaczej tworzy kolekcje, więc przed zakupem dokładnie sprawdź, co znajduje się w każdym zestawie, i wybierz taki, który pasuje do Twojego stylu życia. Innymi słowy, nie kupuj zastawy stołowej z miskami na zupę, jeśli częściej używasz miseczek na płatki.

Zwracaj uwagę na materiały

Aby mieć pewność, że wiesz, co kupujesz, zapoznaj się z materiałami używanymi w zastawie stołowej:

  • ceramika - Producenci mogą wytwarzać ceramikę przy użyciu różnych materiałów, ale nie wszystkie materiały są jednakowo trwałe. Zalecamy kupowanie porcelany, porcelany kostnej lub kamionki do codziennego użytku, ponieważ takie elementy są niedrogie, łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe,

  • szkliwo - Szkliwa ceramiczne to nieprzepuszczalne powłoki krzemianowe, które stapiają się z gliną bazową w końcowym etapie wypalania i sprawiają, że gotowa ceramika jest nieprzepuszczalna dla cieczy. Porcelana i porcelana kostna są zawsze w pełni szkliwione (z wyjątkiem obszaru na spodniej stronie zwanego „stopą”), ale kamionka może być tylko częściowo szkliwiona, w zależności od konstrukcji,

  • emalia - Naczynia emaliowane to rodzaj metalowych naczyń stołowych pokrytych szklistą emalią. Idealnie nadaje się na kemping lub do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, ale nie jest zbyt użyteczny na większość przyjęć, ponieważ emalia jest podatna na odpryski.

Podsumowanie

Nie należy podchodzić do kupowania zastawy stołowej bez odpowiedniego rozeznania we własnych potrzebach, budżecie i oczekiwanej funkcjonalności. Jednak świadomość tych zagadnień pozwoli nam wybrać perfekcyjny dla siebie zestaw, który sprawdzi się na każdą okazję.