Pokrycie z blachodachówki należy do tych, które znakomicie odpowiadają takim oczekiwaniom, toteż cieszy się na naszym ryku niesłabnącą popularnością. Przy dobrze dobranych produktach i starannym wykonaniu może nam służyć wiele lat. Dowiedzmy się więc, jak o to zadbać.

Pokrycie tego typu jest tanie, ale nie oszczędzaj zanadto!

Bachodachówka to doskonały wybór np. w sytuacjach, gdy remontujemy starszy obiekt, którego leciwej więźby nie chcemy już obciążać cięższym pokryciem, ale póki co wolimy ją jeszcze pozostawić. Niska waga blaszanych arkuszy sprawia, że możemy je wówczas położyć bez obaw. Może to być jednak także dobry wybór w tych przypadkach, gdy ma to być już docelowa postać naszego dachu i chcemy, by służyła nam jak najdłużej. Blachodachówkę wykonuje się z blachy stalowej – jej jakość zależy przede wszystkim od tego, jak została ona zabezpieczona. Standardem jest ocynk i wysokiej jakości powłoka lakiernicza, szczegółowe rozwiązania są jednak rozmaite. Może się zdarzyć, że dach będzie wymagał renowacji już po dziesięciu latach. Istnieją jednak produkty oferujące znacznie wyższą trwałość. W ofercie przygotowanej przez Polskie Centrum Dachowe znajdziemy pokrycia, na które producent daje 40, a nawet 55 lat gwarancji! Jest to możliwe dzięki opracowaniu wyjątkowo odpornej powłoki z utwardzonego poliuretanami poliestru.

Blachodachówka może więc spełniać swoją rolę naprawdę długo, jeśli tylko dokonamy odpowiedniego wyboru. Druga rzecz, od której zależy uzyskany rezultat, to oczywiście jakość prac dekarskich.

Staranne ułożenie pokrycia da Ci satysfakcję na lata

Ilość pracy do wykonania i pochłonięte przy tym koszty zależeć będą od postaci naszego dachu. W najlepszej sytuacji są inwestorzy, u których jest on prosty, jedno lub dwuspadowy. Wystarczy, że spadek wynosi przynajmniej 15% (9°) i możemy przystąpić do pomiarów powierzchni do pokrycia, a następnie zamówić długie arkusze.

Nieco bardziej wymagający będzie montaż na dachu o skomplikowanej konstrukcji, np. pełnej lukarn bądź wykuszy. Tutaj warto rozważyć zakup blachodachówki w modułach aby uniknąć większych strat materiału. 

Sprawdźmy jeszcze geometrię naszej więźby dachowej – przekątne połaci muszą być równe, podobnie jak płaszczyzna górnych powierzchni krokwi. Jeśli znajdziemy jakieś defekty, koniecznie trzeba je usunąć przed montażem blachy. Budując ruszt z kontrłat i łat możemy sięgnąć zarówno po łaty drewniane, jak i stalowe – jedne i drugie muszą być jednak zabezpieczone, pierwsze impregnatem, drugie ocynkiem. Ich rozstaw zależy od postaci konkretnej blachodachówki. Pamiętajmy jeszcze o zastosowaniu na krokwiach folii paroporzepuszczalnej. 

Montaż zaczynamy od wszystkich obróbek blacharskich, po czym przystępujemy do kładzenia blachodachówki – począwszy od od okapu. Tutaj niezbędna jest wielka precyzja – arkusze muszą być idealnie prostopadłe do niego. Kolejne (tak samo moduły) nakładamy na siebie na szerokość jednej całej fali i mocujemy w najniższym jej punkcie, wykorzystując uszczelniające podkładki gumowe. Na koniec pozostanie instalacja gąsiorów na kalenicy i narożnikach.