W lipcu 65 dzieci przyszło na świat na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w Pabianickim Centrum Medycznym. Dla pacjentek mają tu przygotowanych 40 łóżek.
 
- Zapewniamy kompleksową opiekę medyczną, gdyż wszyscy lekarze pracujący na oddziale pracują też w poradniach dla kobiet Pabianickiego Centrum Medycznego – mówi lek. med. Andrzej Kwiatkowski, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
 
Tutaj działa również bezpłatna szkoła rodzenia, w której zajęciach mogą uczestniczyć kobiety w ciąży.
 
- To dla pań chcących pogłębić wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu. Na zajęcia należy zgłosić się około 32. tygodnia ciąży – tłumaczy położna Iwona Jach.
 
Ciężarne biorą udział w sześciu około półtoragodzinnych spotkań.
 
- Uczą się kąpać dziecko, przewijać, przybierać wygodną pozycję do karmienia – wylicza położna Elżbieta Kucharska.
 
Przy okazji poznają topografię oddziału. 
 
- Gdy wracają tutaj rodzić, czują się bezpiecznie, bo znają teren. W takcie zajęć poznają też położne. Nie mają stresu związanego z nowym miejscem, a to ważne w przypadku rodzącej kobiety – zauważa oddziałowa Urszula Denuszek, położna.
 
W zajęciach szkoły rodzenia może uczestniczyć osoba towarzysząca, która będzie pomocna w czasie porodu. Cieszy się to dużą popularnością.
 
- 90 procent porodów u nas to porody rodzinne – przyznaje specjalista położnik Andrzej Kwiatkowski.
 
Sala porodowa wyposażona jest w nowoczesne, innowacyjne łóżko. Rodząca kobieta może przybierać różne pozycje w trakcie porodu. Ale też może leżeć na piłce, na worku czy materacu. Pozycję porodu wybiera sama pacjentka.
 
- Mamy porody wertykalne, czyli nikt nie narzuca rodzącej, jak ma leżeć – dodaje pani Iwona.
 
Na dodatek sala porodowa jest klimatyzowana. Kobieta może korzystać z natrysku i wygodnej toalety. Można poprosić o podanie gazu przeciwbólowego.
 
- Stosujemy różne formy znieczulenia przy porodzie – wyjaśnia fachowo doktor Kwiatkowski. - Jest znieczulenie zewnątrzoponowe, realizowane przez anestezjologów. Jest znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu. Prowadzimy też profilaktykę bólu porodowego.
 
Pabianicki oddział współpracuje z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.
 
- To daje nam możliwość pobrania krwi pępowinowej – wyjaśnia położnik.
 
Po porodzie matka nie jest rozdzielana z dzieckiem. Od razu są przewożeni do wspólnego pokoju.
 
Oprócz tradycyjnych sal dla matek z dziećmi, są dwa wygodne pokoje komercyjne. Pacjentki płacą za dobę 100 zł. Mają wtedy do dyspozycji własny pokój z łazienką. Mogą tutaj razem z nimi nocować osoby towarzyszące kobiecie.
 
- Nasz oddział dysponuje salą do cięć cesarskich, salami 3-osobowymi i dwoma salami rodzinnymi – wylicza położna Barbara Kokot.
 
- Warto pamiętać też o udogodnieniach, jakie panują na oddziale – mówi położna Elżbieta Kucharska. - U nas można odwiedzać pacjentki przez całą dobę. To bardzo wygodne dla ciężarnych, kobiet w połogu i ich rodzin.
 
Dla wygody pań zamontowano też bezpłatny internet Wi-Fi.
 
- Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że pacjentka na naszym oddziale ma pełną opiekę całodobową nie tylko ginekologiczną, ale neonatologiczną, anestezjologa i położnych – zauważa doktor Kwiatkowski. - Nasz szpital jest wielospecjalistyczny, co umożliwia stałą współpracę ze specjalistami różnych dziedzin, między innymi z chirurgiem, urologiem, internistą, psychologiem. Nigdy nie wiadomo, czyja pomoc będzie rodzącej kobiecie potrzebna.
 
W regionie łódzkim są tylko dwa takie szpitale specjalistyczne. Jeden to nasz PCM, a drugi jest w Zgierzu.
 
- Spełniamy standardy opieki okołoporodowej – dodaje położna Barbara Kokot.
 
Bezpieczne procedury medyczne są potwierdzone certyfikatem jakości ISO i akredytacją Ministerstwa Zdrowia.
 
 
 
ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY
kierownik - specjalista ginekolog-położnik lek. med. Andrzej Kwiatkowski
położna oddziałowa - Urszula Denuszek
 
Lekarze pracujący w Oddziale:
dr n. med. Piotr Bogusławski (specjalista ginekolog-położnik)
lek. med. Anna Chodakowska (specjalista ginekolog-położnik)
lek. med. Dorota Jakubowska (specjalista ginekolog-położnik)
lek. med. Maria Salska (specjalista ginekolog-położnik)
lek. med. Jadwiga Sobotkowska (specjalista ginekolog-położnik)
 
 
Zajęcia w szkole rodzenia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 17.15-20.30.
Zapisy tel. (42) 22 53 692, (42) 22 53 671 lub osobiście w placówce: ul. Jana Pawła II 68, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, budynek 1A, I piętro.