Kto nie dopełni tego obowiązku, ten musi liczyć się z karą, jaką może nałożyć na niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak możesz sprawdzić, czy pojazd, którym wyrządzono ci szkodę, jest ubezpieczony?

Czy pojazd jest ubezpieczony?

Sprawdzenie tego, czy pojazd jest ubezpieczony, nie jest trudne. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest sprawdzenie daty na potwierdzeniu posiadania polisy OC. Jednak metoda ta może być niewykonalna z tego względu, że posiadacze pojazdów nie mają obowiązku wożenia w aucie takiego dokumentu. Wcześniej, brak potwierdzenia groził mandatem karnym, ale obecnie prawo tego nie wymaga. Kolejna kwestia to ocena wiarygodności przedstawionego dokumentu. Wszelkie wątpliwości powinno rozwiać skorzystanie z narzędzia, które znajdziesz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page/Page_4d98135c_14e2b8ace27__7ff1/Pagee0e22f3_14efe6adc05__7ff1/Page4d024e07_14f0a824115__7ff6?_afrLoop=56486626747978201&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=198bkesdk3_25). Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz:

Do weryfikacji ubezpieczenia OC nie potrzebujesz żadnych dokumentów od posiadacza pojazdu. Wystarczy, że znasz numer rejestracyjny, ewentualnie numer VIN. Wskazujesz dzień, na który chcesz sprawdzić ważność ubezpieczenia i po chwili system wyświetli interesujące cię informacje.

Istnieje również drugi sposób na sprawdzenie ważności polisy – możesz skorzystać ze strony HistoriaPojazdu.gov.pl. W tym przypadku uzyskasz zdecydowanie więcej danych, np. dowiesz się, ile wynosił stan licznika pojazdu podczas ostatniego badania technicznego. Aby zdobyć pożądaną wiedzę, musisz wypełnić wszystkie pola, bazując na informacjach z dowodu rejestracyjnego:

Ten sposób polecany jest w przypadku zakupu pojazdu, kiedy to istotna jest dla ciebie jego historia. Natomiast jeśli potrzebujesz wyłącznie informacji o ważności ubezpieczenia OC, skorzystaj z narzędzia udostępnionego przez UFG.

Sprawca nie ma ubezpieczenia – co robić?

UFG szacuje, że liczba nieubezpieczonych pojazdów, jakie jeżdżą po polskich drogach, wynosi 80–90 tys. przy 25 mln pojazdów ogółem, co oznacza, że ryzyko szkody spowodowanej przez nieubezpieczonego jest niewielkie, ale jednak istnieje. Co powinieneś zrobić, jeśli sprawca nie ma OC? Przede wszystkim wezwać policję, która sporządzi odpowiednią notatkę ze zdarzenia. W przypadku, gdy sprawcy zdarzenia nie udało się ustalić lub nie miał on ubezpieczenia OC, odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nieubezpieczony sprawca zapłaci karę za brak OC, ale to dopiero początek konsekwencji, jakie czekający będzie musiał ponieść. Wprawdzie UFG wypłaci odszkodowanie, ale następnie, na drodze regresu, będzie domagać się tych środków od sprawcy. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych sprawców szkód do tej pory spłaca regresy za zdarzenia, które spowodowali w latach 90. XX wieku.

We wrześniu 2019 roku UFG podawał, że w 2018 roku z Funduszu wypłacono 97 milionów odszkodowań za szkody spowodowane przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów i nieznanych sprawców, co oznacza kwotę o 5 proc. niższą niż w roku 2017.

Ile wynosi kara za brak OC?

Nieubezpieczony właściciel pojazdu musi się liczyć z karami, które nałoży na niego UFG. Ich wysokość zmienia się wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w Polsce i zależy też od długości przerwy w posiadaniu OC i rodzaju pojazdu. W 2019 roku, w przypadku samochodów osobowych, obowiązują kary w wysokości:

  • 900 zł – przerwa do 3 dni,
  • 2250 zł – przerwa od 4 do 14 dni,
  • 4500 zł – przerwa powyżej 14 dni.

Jeśli otrzymasz odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, to pamiętaj, że może być ono zaniżone. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie jego wysokości, skorzystaj z usługi firmy – takiej jak Fundusz Odszkodowań, która sprawdzi, czy otrzymałeś odszkodowanie w odpowiedniej kwocie.