Warto zastanowić się nad tym, jak szybko i z pełną satysfakcją sprzedać własny samochód. Rozwiązań jest sporo, lecz istotne są też solidne przygotowania.

Na początek dokumenty i wybór odpowiedniej metody

Na samym początku kierowcy powinni skupić się na tym, aby przygotować szereg niezbędnych dokumentów. Wśród nich warto wymienić chociażby dowód osobisty i dowód rejestracyjny auta. Nie obejdzie się tez bez karty pojazdu i aktualnego ubezpieczenia OC. Skompletowanie takich dokumentów nie powinno zająć zainteresowanym nawet kilku godzin. Wszystkie ma się zazwyczaj pod ręką. 

Wcześniejsze przygotowanie dokumentów doprowadzi do tego, że transakcja będzie mogła być zrealizowana ekspresowo i bezproblemowo. Pozostaje wybrać odpowiednią metodę sprzedaży. Najciekawszym pomysłem na rynku jest skup aut, tutaj warto nadmienić firmę z Warszawy skupauta.pl. To właśnie w nim można liczyć na atrakcyjną finansowo ofertę skupu samochodu oraz na mnogość dostępnych rozwiązań (np. auta uszkodzone, sprowadzane, całe, osobowe, dostawcze, poleasingowe, z firm windykacyjnych, z wypożyczalni, itd.). Jednocześnie nie trzeba zaprzątać sobie głowy wizytą na stacji diagnostycznej, a pracownik skupu może udać się na wycenę samochodu we wskazane przez klienta miejsce. Jeśli chce się skorzystać z innego rozwiązania może to być np. portal ogłoszeniowy.

Ustalenie ceny oraz znalezienie wartościowej oferty

Właściciele samochodów powinni skupić się na tym, aby ustalić odpowiednią cenę za swoje auto. Oczywiście trzeba przeanalizować w tym zakresie szereg różnych parametrów, w tym przebieg auta, rok produkcji, dostępne wyposażenie czy też stan techniczny i stan karoserii. Na tej podstawie zainteresowani sami oceniają ile pieniędzy chcieliby otrzymać od potencjalnego kupca. Jeśli cena ta zostanie ustalona można udać się bezzwłocznie do skupu aut i zobaczyć w jaki sposób zostanie przeprowadzona finalna wycena. Zazwyczaj kwoty te będą do siebie bardzo zbliżone.

Jeśli oferta skupu aut w pełni usatysfakcjonuje klienta nie trzeba szukać inwestora na własną rękę. W przeciwnym razie warto pomyśleć o umieszczeniu ogłoszenia w Internecie. Nie zajmuje to dużo czasu, lecz znalezienie wartościowej oferty może być zdecydowanie bardziej czasochłonne. To jednak większe szanse na to, aby otrzymać nieco większe pieniądze niż te, które otrzyma się w innych miejscach. 

Podpisanie umowy oraz zaksięgowanie pieniędzy

Przejście przez powyższe etapy sprawi, że osoby sprzedające auto będą mogli skupić się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Warto sprawdzić wszelkie zapisy w umowie (np. ostateczną cenę, poprawność danych osobowych, itd.). Dzięki temu ma się pewność, że wszystko jest przejrzyste i wiążące. Najmniej formalności przyjdzie załatwiać klientom w skupie aut. Umowa podpisywana jest praktycznie od ręki, a pieniądze otrzymuje się jeszcze tego samego dnia (gotówką lub przelewem). 

Istotne jest to, aby te trzy kroki były wykonane z odpowiednim zaangażowaniem i racjonalnym podejściem do sprawy (niezbyt wygórowane oczekiwania finansowe). Warto zdecydować się na ofertę skupu aut, ponieważ:

  • to najwygodniejsza z dostępnych propozycji,
  • formalności załatwia się natychmiastowo, a przy okazji nie trzeba szukać kupca na własną rękę i osobiście pojawiać się w skupie.

Każdy musi jednak przeanalizować dostępne rozwiązania i na podstawie zebranych danych podjąć finalną decyzję. Kluczowe jest to, aby spełnić trzy podstawowe warunki (wypisane powyżej) i pozostaje cieszyć się dodatkową gotówką.