Rozwiązaniem jest zastosowanie pokrowców, które mogą zabezpieczyć krzesło przed zniszczeniem. Warto sięgnąć po pokrowce również wtedy, gdy masz w domu krzesła z różnych kolekcji, a zależy Ci na tym, by wyglądały one spójnie. Zobacz, jak uszyć takie pokrowce.

Pokrowiec na krzesło – kiedy warto uszyć?

Uszycie pokrowca to tani sposób na to, by zmienić wystrój całego wnętrza. Dzięki takiemu – z pozoru – drobnemu dodatkowi pomieszczenie można odmienić nie do poznania. Taki materiał możesz zakładać codziennie albo jedynie na ważne uroczystości. Co więcej, pokrowiec stanowi świetne zabezpieczenie krzesła przed zniszczeniem. Zaprosiłeś wielu gości, ale Twoje krzesła pochodzą od różnych producentów? Nie musisz kupować nowych. Wystarczy, że zakryjesz je pokrowcami, a nikt nie zauważy specjalnej różnicy pomiędzy tymi meblami.

Przygotuj materiały do szycia

Aby uszyć pokrowiec na krzesło, będziesz potrzebować mocnej tkaniny, miarki, ołówka, nici w kolorze materiału, nożyczek, igły oraz szpilek. Wybierając materiał na pokrowiec, kieruj się nie tylko jego wyglądem, ale również zwróć uwagę na jego funkcjonalność oraz możliwości jego czyszczenia. O wiele szybciej brudzą się jasne tkaniny niż te ciemne. Zastanów się też, jaki kolor pokrowca będzie pasował do Twojego pomieszczenia, np. jadalnia, aranżacje znajdziesz na portalu wnętrzarskim AboutDecor.

pokrowce

Dokonaj pomiarów

Gdy już zgromadziłeś wszystkie wskazane powyżej przedmioty, przyszedł czas na zmierzenie krzeseł. Aby uszyć pokrowiec, potrzebujesz takich wymiarów jak: szerokość i wysokość krzesła, wysokość oparcia, szerokość i długość siedziska oraz wysokość nóg. Do zmierzenia krzesła możesz wykorzystać miarkę stolarską albo miarkę krawiecką. Następnie zapisz wszystkie wymiary.

Stwórz wykrój pokrowca

Po tym, jak zmierzyłeś krzesło, musisz stworzyć wykrój pokrowca. Możesz do tego użyć kartek z bloku technicznego lub bristolu. Na jednym wykroju narysuj siedzisko z przodem nóg. Na kolejnych osobno: górną część oparcia, boki krzesła oraz tył krzesła. Pamiętaj, by do każdego, wcześniej uzyskanego wymiaru dodać po 4 cm.

Ułóż wykroje na tkaninie

Gdy już przygotowałeś wykroje, możesz ułożyć je na tkaninie. Wytnij je dokładnie. Pamiętaj o tym, że lepiej wyciąć nieco większy wykrój niż mniejszy. W razie czego, podczas dopasowywania wykroju, po prostu go zmniejszysz. Nie będziesz mieć takiej możliwości, gdy zrobisz nawet odrobinę za mały wykrój.

pokrowce

Dopasuj wykrój do krzesła

Teraz przyszedł czas na przymiarki. Uzyskane z materiału wykroje musisz dopasować do krzesła. Zepnij wszystkie elementy szpilkami i nałóż je na mebel. Materiał nałóż w taki sposób, by prawa strona była pod spodem, a lewa na wierzchu. W kolejnym kroku przepnij szpilki tak, by pokrowiec był idealnie dopasowany do krzesła.

Zszyj kawałki materiału

Gdy już masz konkretne wymiary, zszyj kawałki materiału. Pamiętaj o tym, by kilka centymetrów dolnej części materiału zawinąć i zszyć. Zapobiegnie to rozchodzeniu się tkaniny. Twój pokrowiec jest gotowy.

Szukasz innych pomysłów na aranżacje krzeseł do jadalni? Odwiedź portal AboutDecor, gdzie możesz znaleźć wiele inspirujących porad.

Jak widać, uszycie pokrowca na krzesło nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy jedynie zdjąć odpowiednie miary i dokładnie wyciąć tkaninę, a potem ją zszyć. Jeżeli wykonasz swoją pracę dokładnie, pokrowiec będzie idealnie pasować do Twojego krzesła.

unia