Utrzymanie porządku pozwala lepiej zorganizować stanowisko pracy oraz zmniejszyć awaryjność urządzeń. To z kolei sprawia, że przedsiębiorca ponosi mniejsze koszty.

Dobrym przykładem na to, że uporządkowana przestrzeń sprzyja rozwojowi i kreatywności, jest metoda 5S powstała w Japonii. 5S to skróty od słów, które tłumaczone na język polski oznaczają selekcję, systematykę, sprzątanie, schludność i samodyscyplinę. Jeżeli pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy, zadbamy o dobrą organizację stanowiska pracy, a także utrzymanie porządku w biurze, wydajność pracowników z pewnością będzie lepsza.

Firma sprzątająca czy sprzątaczka?

Wybór pomiędzy firmą sprzątającą a sprzątaczką w zasadzie jest oczywisty. Obecnie ze względu na wysokie podatki większość przedsiębiorców unika obsadzania kolejnych etatów, tak więc współpraca z firmą zewnętrzną wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem. Jak to wygląda w praktyce? Firmy specjalizujące się w utrzymaniu porządku oferują lepszą jakość usług przy niższych kosztach. Zazwyczaj dysponują nowoczesnym, profesjonalnym sprzętem, dlatego są w stanie wykonać niemalże każde zlecenie. Poza tym mają dostęp do lepszych środków czystości, dzięki którym wykonują swoje obowiązki dokładniej i co najważniejsze zdecydowanie szybciej, niż pojedyncza osoba sprzątająca.

Mniejsze koszty

Oprócz tego, że możemy liczyć na większy profesjonalizm, ponosimy dużo mniejsze koszty z tytułu takiej współpracy. Firmy sprzątające wystawiają faktury, tak więc możemy wliczyć sobie taką usługę w koszty prowadzenia działalności, tym samym zmniejszając swoje obciążenie podatkowe. Decydując się na zatrudnienie firmy zewnętrznej, unikamy wielu dodatkowych kosztów w postaci odprowadzania składek ZUS czy podatków w imieniu zatrudnionej przez siebie sprzątaczki. Nie musimy także martwić się o zakup sprzętu czy środków czystości potrzebnych do wykonania pracy.

Jeżeli osoba sprzątająca zatrudniona na etat zachoruje, będziemy zobowiązani znaleźć zastępstwo, co niestety generuje dodatkowe koszty, poza tym niepotrzebnie stracimy czas. Zatrudniając firmę, unikniemy takiej sytuacji, co jest dużym udogodnieniem i daje nam pewność, że tak czy inaczej biuro będzie utrzymane w czystości.

Jakie korzyści dla pracowników?

Problem związany z utrzymaniem czystości w biurze dotyczy głównie małych i średnich firm, gdzie przedsiębiorcy starają się ograniczyć koszty do minimum. W wielu z nich pracownicy zgadzają się na porządkowanie biura samodzielnie, chociaż według prawa wcale nie mają takiego obowiązku. Większość osób robi to z własnej woli, mimo to warto zdecydować się na profesjonalne usługi, wówczas nasz zespół będzie mógł zająć się wyłączenie swoimi obowiązkami, co może przełożyć się na większą efektywność pracy.

Jaka firmę sprzątająca wybrać?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele firm oferujących utrzymanie czystości, tym bardziej wybór jest trudny. Niektóre z nich oferują głownie sprzątanie biur, inne także sprzątanie osiedli i domów prywatnych. Chociaż niska cena może kusić, nie warto wybierać spośród najtańszych ofert, gdyż są to zazwyczaj usługodawcy o niskich kwalifikacjach. Profesjonalna firma sprzątająca powinna móc pochwalić się listą referencyjną obiektów oraz stosownymi certyfikatami. Warto zapytać także o możliwość udostępnienia takich dokumentów jak: kopia polisy OC, lista kadry wraz z opisem jej doświadczenia. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na opis procedur w sytuacjach awaryjnych, jakość ubrań roboczych pracowników liniowych i serwisu dziennego, a także wykaz szkoleń zawodowych pracowników, co jest ważne szczególnie w przypadku dużej rotacji. Można również poprosić o listę sprzętu oraz maszyn przeznaczonych do wykonania zamówienia, opis sposobu pielęgnacji i konserwacji poszczególnych elementów oraz wycenę kosztów prac dodatkowych.

Decydując się na współpracę z firmą zewnętrzną, najlepiej odrzucić najtańsze i najdroższe oferty, i wybierać spośród tych, które spełniają nasze potrzeby lub są na tyle elastyczne, aby móc się do nich dostosować.

Artykuł poleca firma Sun Service Cleaning www.sunsc.pl