Pozwala na dużą oszczędność i zapewnia tym samym lepszą płynność finansową, która jest niezwykle ważna przede wszystkim dla nowych przedsiębiorców. Niestety, mimo że leasing cieszy się sporą popularnością, to nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega. Z tego powodu warto poznać kilka najważniejszych informacji, które umożliwią sprawne poruszanie się w tematyce leasingu i znacznie ułatwią prowadzenie własnej działalności.

Na czym polega leasing?

Pojęcie leasingu trudno jednoznacznie zdefiniować, ponieważ istnieją jego różne rodzaje, z których każdy opiera się na nieco innych zasadach. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, że leasing to umowa cywilnoprawna zawierana między firmą leasingującą (leasingodawcą) a przedsiębiorcą (leasingobiorcą). W niektórych aspektach przypomina raty lub wynajem długoterminowy, ponieważ polega na użytkowaniu przedmiotów wziętych w leasing w zamian za comiesięczne płacenie sumy pieniędzy ustalonej w umowie.

Istnieje kilka zasad, które sprawiają, że dla wielu przedsiębiorców leasing jest znacznie bardziej opłacalny niż tradycyjny kredyt. Jedną z jego zalet jest na przykład fakt, że umowę podpisuje się na czas określony, a po jej wygaśnięciu dany przedmiot można wykupić zazwyczaj za dużo niższą kwotę. Ważną kwestią są także odczuwalnie niższe podatki oraz łatwiejsze procedury niż w przypadku brania kredytu. Co więcej, leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy, co stwarza znacznie więcej możliwości inwestycyjnych.

Co można wziąć w leasing?

Sporo osób zastanawia się także, które sprzęty mogą stać się przedmiotem leasingu. Kierując się ustawową definicją, leasing obejmuje praktycznie wszystkie materialne przedmioty, które są potrzebne do prowadzenia danej działalności, takie jak:

- meble,

- samochody,

- sprzęt komputerowy (laptopy, tablety, telefony),

- niezbędny sprzęt biurowy,

- sprzęt gastronomiczny (np. lodówki, kuchenki, zmywarki, ekspresy do kawy),

- sprzęt kosmetyczny,

- nieruchomości.

Z powodu tak licznych możliwości leasing na maszyny bardzo ułatwia rozwój każdej firmy, nawet tej, która na początku nie dysponuje zbyt dużym wkładem własnym. Warto jednak pamiętać o obowiązujących procedurach, które, choć nie są zbyt skomplikowane, mogą się zmieniać w zależności od leasingodawcy i decydować o końcowym brzmieniu umowy.

Wszystko, co trzeba wiedzieć, aby uzyskać leasing

Mimo że zasady przyznawania leasingu różnią się od siebie i zależą w głównej mierze od firmy, która go udziela, istnieje kilka czynników, które zazwyczaj pozostają niezmienne. Jednym z nich jest konieczność przekonania leasingodawcy, że przedsiębiorca jest wiarygodny, czyli że stać go na regularne opłaty i stosowanie się do zasad zawartych w umowie. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, sposobów na sprawdzenie takiej wiarygodności jest bardzo dużo, a niektóre z nich są mniej oczywiste.

Najbardziej popularnym źródłem informacji wśród leasingodawców jest Biuro Informacji Kredytowej oraz bazy dłużników. Przedsiębiorca, który posiada zaległości finansowe, może mieć spore trudności z uzyskaniem leasingu, ale nie jest to niemożliwe. Niektóre firmy oferują leasing osobom zadłużonym, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj opiera się on na dużo gorszych warunkach, przez co staje się też mniej opłacalny.

Innym, bardziej nietypowym sposobem na sprawdzenie zdolności leasingowej, jest wyszukiwanie informacji o danym przedsiębiorstwie w Internecie. Wbrew pozorom można tam znaleźć wiele ważnych szczegółów, które mają wpływ na końcową decyzję leasingodawcy.

Dużą rolę odgrywa między innymi strona internetowa firmy mówiąca o tym, jak długo istnieje przedsiębiorstwo, ilu ma klientów albo gdzie się znajduje. Zdarza się również, że niektóre osoby próbują oszukać leasingodawców, podając fałszywą lokalizację. Szybkim sposobem na zweryfikowanie takich informacji jest wyszukanie budynku przedsiębiorstwa na mapie. Z tego powodu podczas ubiegania się o leasing warto podejść do wszystkich procedur profesjonalnie i uczciwie, co pozwoli uniknąć w przyszłości różnych nieprzyjemności.

O czym warto wiedzieć, podpisując umowę leasingu?

Oferty leasingu są przede wszystkim atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym zależy na uzyskaniu jak najlepszej płynności finansowej. Z tego powodu niektórzy nowi właściciele firm nie do końca wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego leasingodawcy i podpisywania umowy. Niekiedy może się to skończyć niezbyt korzystną ofertą leasingu, która będzie wymagała od przedsiębiorców większego wkładu finansowego, niż początkowo zakładali.

Firm udzielających leasingu na rynku jest całkiem sporo, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu, by dokładnie zaznajomić się z ich ofertami. Dobrze jest zwrócić uwagę na takie szczegóły jak wszystkie podane terminy, wysokość rat, warunki ich spłaty czy oprocentowanie. Niezwykle ważnym elementem umów z leasingodawcą są też dodatkowe opłaty, które mogą wynikać między innymi z niewłaściwego użytkowania leasingowanego przedmiotu czy jego uszkodzenia. Na przykład w umowie może pojawić się zapis, że z leasingowanego samochodu nie mogą korzystać żadne osoby trzecie. Często zdarza się także, że firmy narzucają limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niekiedy pojawiają się również podpunkty mówiące o tym, w jakich sytuacjach leasingodawca ma prawo do zerwania umowy ze skutkiem natychmiastowym. Właściwym rozwiązaniem będzie porównanie ofert różnych firm albo próba negocjacji zapisów w umowie. Niekiedy bardzo pomocna może się też okazać porada uzyskana od prawnika.

Innym sposobem na sprawdzenie opłacalności ofert leasingu są opinie pozostałych klientów, którzy kiedyś już z nich skorzystali. Dzięki takim komentarzom można dowiedzieć się, jak przebiegała współpraca z daną firmą leasingującą i czy w umowie nie pojawiły się żadne szkodliwe postanowienia. Łatwiej jest także wybrać leasingodawcę, który będzie odpowiadał profilowi danego przedsiębiorstwa, co może przełożyć się na kilka dodatkowych korzyści wynikających z podpisania umowy.