ad

W odróżnieniu od łodzi rekreacyjnych, z posiadaniem łodzi wędkarskiej zawsze wiążą się dodatkowe wymogi bez względu na parametry i każdą łódź wędkarską należy zarejestrować i oznakować na burcie. Łódź taka musi być także wyposażona w gaśnicę proszkową, odbijacze, bosak i apteczkę pierwszej pomocy.

Dla wszystkich osób na łodzi muszą być kamizelki i inny sprzęt ratunkowy. Dodatkowo pływać łodzią można tylko na trzeźwo. Jest to jedynie zarys przepisów, które różnią się w zależności od rodzaju łodzi wędkarskiej jak i wód, na których chcemy wędkować. 

Choć od strony przepisów każda łódź, którą wykorzystuje się do wędkowania to łódź wędkarska, to dla komfortu wędkowania nie jest to już takie oczywiste. Dlatego wybierając łódź wędkarską należy wziąć pod uwagę dwa główne aspekty: 

  • Cechy pod kątem pływania ogólnie,
  • Cechy związane z wędkowaniem. 

Ogólne atrybuty łodzi

Cechy, które chcielibyśmy widzieć w każdej łodzi bez względu na przeznaczenie to 

  • trwałość wykonania 
  • bezpieczeństwo użytkowania 
  • dzielność. 

Każda łódź z racji ciągłego narażenia na żywioły musi mieć odpowiednią trwałość i tutaj warto przyjrzeć się łodziom aluminiowym. Łodzie aluminiowe posiadają kilka istotnych cech:

  • Aluminium jest surowcem bardzo trwałym i takie łodzie służą dziesiątki lat utrzymując swoją wartość na rynku łodzi używanych.
  • Aluminium to surowiec plastyczny, odporny na uderzenia. 
  • Łodzie aluminiowe są znacząco lżejsze od łodzi z włókna szklanego. Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja z włókna szklanego musi być dużo grubsza i ostatecznie taka łódź jest cięższa od jej odpowiednika aluminiowego podobnych parametrach wytrzymałościowych). 
  • Łodzie aluminiowe są odporne na działanie słońca. 
  • No i oczywiście łodzie aluminiowe są niepalne. 

Bezpieczeństwo użytkowania i dzielność morska to pojęcia ściśle powiązane, a konkretnie dzielność to, kiedy łódź dobrze sobie radzi w najtrudniejszych warunkach bez uszczerbku na bezpieczeństwie. Na dzielność składają się elementy, które są ze sobą w sprzeczności, na przykład sterowność i zdolność utrzymania kursu, czy stateczność i zdolność osiągania dużych prędkości. To wszystko sprawia, że konstrukcja łodzi o wysokiej dzielności stanowi nie lada wyzwanie dla konstruktorów. 

Atrybuty łodzi wędkarskiej

Dla wielu osób niebagatelną sprawą jest kwestia przechowywania sprzętu wędkarskiego i rzeczy zabieranych do łodzi. Np. łodzie Finval mają zgrabnie zaprojektowane półeczki, a sprytne rozmieszczenie schowków na wędki, osprzęt wędkarski czy basen dla ryb daje dużo miejsca także w stosunkowo niewielkim modelu Finval 505 FishPro https://finvalboats.com/pl/model/505-fishpro/

Inną ważną cechą dla wędkarza jest to, aby pokład łodzi był zupełnie płaski. Jest to kluczowe dla ergonomii wędkowania, kiedy trzeba spędzić wiele godzin stojąc. Do tego łódź wędkarska powinna być jak najbardziej stabilna, a to wpływa na jej dzielność i w naszych poszukiwaniach trzeba postawić na łódź z najlepszą wypadkową stabilności i dzielności.