ad

Opcja pierwsza to zakup gotowego domu od dewelopera lub z rynku wtórnego, opcja druga to budowa od zera według określonego projektu. Jak wybrać taki projekt, na co zwrócić uwagę dobierając go do naszych potrzeb?
O tym wszystkim piszemy poniżej.

Projektów są dziesiątki, ale działka tylko jedna
Powierzchnia powierzchni nie równa
Dopasuj projekt domu do przyszłych potrzeb
Im większy dom, tym większy koszt jego budowy

Projektów są dziesiątki, ale działka tylko jedna

Wybór projektu domu tylko pozornie może wydawać się prosty. Utrudnieniem może być już sama ilość dostępnych projektów i trudność w wyborze tego idealnego. Zobacz projekty od extradom.pl które pozwolą każdemu znaleźć odpowiednie rozwiązanie, o ile weźmiemy pod uwagę dodatkowe czynniki. Są to m.in. wielkość posiadanej działki i co za tym idzie warunki zabudowy. Należy wiedzieć, że na małej działce nie postawimy dużego domu, gdyż może to naruszyć obowiązujące przepisy. Określają one wyraźnie, że dom musi być oddalony od granicy działki na min. 3 metry dla ścian bez okien i 4 metry dla ścian z oknami. Jeśli zatem owe odległości są na styk lub mniejsze, wiele projektów, zwłaszcza dla większych domów musimy sobie odpuścić już na wstępie.
Jedyną opcją jest wówczas poszukanie projektu np. domku piętrowego, zamiast parterowego, który tym samym zajmuje mniej miejsca na działce. Tylko od nas zależy czy jesteśmy gotowi na taki kompromis.

Powierzchnia powierzchni nie równa

O ile w przypadku klasycznych mieszkań problem ten zwykle nie występuje i przykładowo 65 mkw, w praktyce oznacza, że kupujemy 65 mkw, o tyle w przypadku domów sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Dla domów stosuje się różne nazewnictwo dla pozornie tej samej powierzchni. Dla osób, które dopiero poznają ten temat mamy poniższy opis:
Powierzchnia całkowita domu to suma wszystkich pomieszczeń w tym kondygnacji naziemnych, podziemnych, poddasza, piwnic, tarasów itp.
Powierzchnia użytkowa jest dla nas najważniejsza, gdyż to na niej będziemy mieszkać. Obejmuje ona metraż pomieszczeń pokoi, kuchni, łazienki, ubikacji.
Powierzchnia domu netto uwzględnia również garaż, piwnicę, schowek itp.
Powierzchnia poddasza, niezwykle istotna dla wszystkich, którzy kupują lub budują dom piętrowy z poddaszem. W tym wypadku również istnieją ścisłe przepisy określające powierzchnię na poddaszu na podstawie jej faktycznej wysokości. I tak powierzchnia do 1,40 m wysokości nie jest traktowana jako powierzchnia użytkowa, metraż od 1,40 m do 2,20 liczony jest jako 50%, a dopiero powyżej 2,20 liczone jest jako 100% wartościowa powierzchnia. Jak widać może to mieć ogromne znaczenie w przypadku domu z poddaszem. Jeśli mamy strych o wysokości 1,40 m to nie możemy mówić o pełnej funkcjonalności powierzchni. Ma to również wpływ na ostateczną ceną domu liczoną na podstawie metrażu.

Dopasuj projekt domu do przyszłych potrzeb

Wybierając projekt domu, podejmujemy decyzję na wiele lat. W tym czasie wiele może się w naszym życiu zmienić. Dzisiejsze domy tylko w niewielkim stopniu przypominają te budowane 40-50 lat temu. Wówczas niezwykle popularne były tzw. domy wielopokoleniowe, często 2 piętrowe z 7-8 pokojami jako standard. Obecne domy są o wiele mniejsze, 4-5 pokoi to zwykle maksymalna ilość. Również wykorzystane do ich budowy materiały czynią je o wiele bardziej ekonomicznymi i funkcjonalnymi. Decydując się na określony projekt, weźmy pod uwagę ilość dzieci, aktualnych lub planowanych oraz to, czy mamy pod opieką osoby starsze. To, co dla nas i dzieci nie stanowi przeszkody, dla osób w podeszłym wieku może być poważną barierą. Przykładem tego może być dom piętrowy i konieczność pokonywania wielu schodów kilka razy dziennie.

Im większy dom, tym większy koszt jego budowy

Dotarliśmy do ostatniego punktu, a mianowicie kosztu budowy domu w oparciu o projekt. Kupując gotowy dom jednym z kluczowych czynników przemawiających za jego zakupem, jest zazwyczaj cena. Zbyt wysoka sprawi, że raczej zrezygnujemy z zakupu. Nie inaczej powinno być w przypadku wyboru projektu domu.
Większy dom to również wyższe koszty jego utrzymania. Warto wybierać projekty również pod tym kątem.
Łatwiej ogrzać zwartą bryłę domu parterowego niż dom z piętrem i dużą ilością przeszkleń.
Na koniec kwestia, której wielu osobom może umknąć. Jeśli pewnego dnia przyjdzie nam sprzedać nieruchomość, o wiele łatwiej będzie znaleźć nabywcę na dom dość uniwersalny, funkcjonalny i ekonomiczny.