Czy urządzenia z systemem Mac potrzebują antywirusa?

W informatycznym świecie panuje szkodliwy stereotyp, według którego urządzenia marki Apple nie potrzebują ochrony antywirusowej. W porównaniu z innymi systemami operacyjnymi, Mac cechują sie większą niezawodnością i rzadziej dochodzi do awarii. Statystyki przedstawiają w korzystnym świetle również niskie wskaźniki cyberataków. Nie oznacza to jednak, że urządzenia Apple nie są w ogóle narażone na działanie hakerów. Każdy sprzęt wykorzystujący połączenie z internetem jest podatny na ryzyko zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie. Dlatego kluczowe w ochronie danych, również dla urządzeń z systemem Mac jest zainstalowanie zabezpieczającego oprogramowania, dobrze sprawdzi się np. oprogramowanie antywirusowe od G DATA

Jak zabezpieczyć Maca? - integralność oprogramowania antywirusowego

Urządzenia wyprodukowane przez firmę Apple konkurują razem z firmą Microsoft o prym na rynku nowych technologii. System operacyjny Mac posiada nieco inną specyfikację techniczną od tradycyjnego Windowsa. Różnice dotyczą m. in. parametrów systemowych i integralności z innymi systemami. Dlatego przed zakupem programu antywirusowego należy pamiętać, by był on kompatybilny z systemem Mac, inaczej oprogramowanie nie będzie działać prawidłowo, lub w ogóle nie uda się go zainstalować. Informacja o zintegrowaniu pakiety antywirusowego z konkretnym systemem operacyjnym jest zwykle umieszczana w opisie produktu w sklepie internetowym. W sklepach stacjonarnych, sprzedawca dopasuje optymalny program do systemu urządzenia. 

Jak zabezpieczyć Maca? - funkcje oprogramowania antywirusowego

Najważniejszym zadaniem, jakie powinien realizować dobry program antywirusowy jest skanowanie bazy danych, nastawione na wykrycie złośliwego oprogramowania. W przypadku komputerów i laptopów służbowych warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenie przed niebezpiecznymi linkami. To właśnie one najczęściej stanowią źródło szkodliwego oprogramowania. Antywirus nie powinien też w znaczący sposób spowalniać urządzenia w trakcie skanowania.

Antywirus dla urządzeń z systemem MAC - jaki wybrać? 

Producenci oprogramowania antywirusowego oferują rozmaite pakiety przeznaczone dla indywidualnych użytkowników i przedsiębiorstw. Cena pakietu zależy od: 

  • czasu trwania  
  • liczby urządzeń (stanowisk), dla których przewidziano ochronę antywirusową 
  • funkcji i parametrów oferowanych w konkretnym pakiecie 

Często przyjętym rozwiązaniem jest roczny pakiet z automatycznie odnawianą subskrybcją. W przypadku zakupu antywirusa przez klientów komercyjnych, proponowane są atrakcyjne zniżki przy zabezpieczeniu określonej liczby urządzeń. Najważniejsze są jednak funkcje oferowane przez oprogramowanie ochronne. W naszej ofercie proponujemy antywirus Mac firmy G DATA, który skutecznie zabezpiecza komputery służbowe przed złośliwymi aplikacjami.