ad

Nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie dotyczy przede wszystkim mężczyzn rasy białej, jednak zdarza się również u kobiet. Osoby borykające się z problemem łysienia często cierpią też z powodu zaniżonej samooceny. Dlatego w przypadku nadmiernego wypadania włosów warto skonsultować się ze specjalistą - radzi autor strony https://profolan.pl/.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Całkowite wyeliminowanie łysienia nie jest możliwe, jednak odpowiednio wczesne wprowadzenie leczenia pozwala ograniczyć nadmierne wypadanie włosów przez długi czas. Jakie są skuteczne metody zapobiegania łysieniu? Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek. Przede wszystkim:

 

1. Miej hormony pod kontrolą!

Łysienie może być związane z problemami hormonalnymi, co w przypadku mężczyzn oznacza nadwrażliwość na dihydrotestosteron. Łysienie androgenowe zazwyczaj jest dziedziczne. Zła wiadomość jest taka, że procesu tego nie da się zatrzymać. Można co najwyżej spowolnić wypadanie włosów. W tym przypadku stosowane jest zazwyczaj leczenie farmakologiczne, opierające się na inhibitorach enzymu 5α-reduktazy. Czyli enzymu, który umożliwia przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu. Samodzielne zdiagnozowanie tego problemu jest bardzo trudne, dlatego warto udać się do dermatologa lub trychologa. Tylko wtedy możliwe będzie właściwe rozpoznanie przyczyny łysienia i podjęcie odpowiednich kroków.

 

2. Właściwa dieta

W przypadku łysienia kluczowa okazać się może właściwa dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a także na wygląd zewnętrzny. Osłabienie włosów oraz zła kondycja skóry głowy może być związana z niedoborem ważnych dla organizmu składników odżywczych. Warto wzbogacić swoją dietę w składniki takie jak cynk, krzem, żelazo, miedź oraz mangan. Istotne są także aminokwasy siarkowe, które stanowią jeden z głównych budulców włosa. Co zatem jeść? Przede wszystkim w diecie nie może zabraknąć nabiału oraz mięsa, które dostarczą do organizmu pełnowartościowe białko. Zalecane są także tłuste ryby morskie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a także witaminy A, D i witaminy z grupy B. Doskonałym źródłem składników mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych będą oleje roślinne, oliwa z oliwek, a także awokado, orzechy oraz pestki dyni i słonecznika. W przypadku niedoborów żelaza poleca się spożywanie: jagnięciny, buraków, jaj, nasion roślin strączkowych, kasz (głównie jaglanej i gryczanej), brokułów oraz suszonych owoców. Z diety warto natomiast wyeliminować cukier, sól, kawę oraz alkohol.

 

3. Suplementy diety

Powszechnie dostępne suplementy diety na włosy zazwyczaj oparte są na naturalnych składnikach. Wybierając odpowiedni preparat, warto spojrzeć na jego skład. Dobry suplement będzie zawierał składniki takie jak skrzyppolny, pokrzywa, l-cysteina, beta-sitosterol lub też koenzym Q10.

Na włosy polecana jest także biotyna, czyli witamina B7. Jeżeli w organizmie występuje niedobór biotyny, to włosy zaczynają wypadać. Witamina ta dostarcza do cebulek włosów siarkę, która stanowi podstawowy budulec keratyny. Poza tym niedobory biotyny prowadzić mogą do łojotokowego zapalenia skóry głowy, co dodatkowo przyczynia się do łysienia.

 

4. Zioła na włosy

Zioła to naturalne źródło cennych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wyciągi czy napary z odpowiednich ziół pozwalają zachować nie tylko zdrowe i mocne włosy, ale dbają również o cerę oraz paznokcie. Najskuteczniejszym z takich ziół jest skrzyp polny. Można go przyjmować pod postacią tabletek lub pić napary z tego zioła. Skrzyp polny znaleźć można również w ziołowych szamponach. Stanowi doskonałe źródło krzemu i potasu, a także wielu innych składników odżywczych. Ilość krzemu w organizmie maleje wraz z wiekiem, dlatego z upływem lat włosy stają się coraz słabsze, a w związku z tym wypadają.

Kolejnym ziołem polecanym w przypadku problemów z wypadającymi włosami jest pokrzywa. Występuje pod takimi samymi postaciami jak skrzyp polny (tabletki, herbatki ziołowe lub w kosmetykach do włosów). Jest polecana przede wszystkim osobom z cienkimi, nadmiernie przetłuszczającymi się włosami, które mają tendencję do wypadania.

Poza tym w suplementach diety na wzmocnienie włosów znaleźć można również:

  • rumianek,

  • liście gruszy,

  • nasturcję.

5. Ważna higiena

Istotna jest także odpowiednia higiena. Przetłuszczone włosy, martwy naskórek i warstwa łoju na skórze głowy to doskonałe warunki dla mnożących się bakterii, czego skutkiem mogą by rozmaite choroby dermatologiczne. Jest to prosta droga do problemów z nadmiernych wypadaniem włosów, a rozwiązanie jest proste. Dbanie o swoje włosy, odpowiedni dobór kosmetyków oraz regularne mycie to skuteczny sposób na posiadanie bujnej, zadbanej czupryny. Poza tym w aptekach czy drogeriach nie brakuje kosmetyków skierowanych na konkretne potrzeby włosów i skóry głowy. W wielu kosmetykach znaleźć można składniki aktywne, które posiadają właściwości wzmacniające włosy, oczyszczające skórę głowy oraz hamujące nadmierne wypadanie. Jeżeli nie jesteś przekonany, jakie kosmetyki będą dla Ciebie najlepsze, wybierz się do specjalisty – trychologa lub dermatologa.

Jednak warto pamiętać, że z higieną nie należy też przesadzać. Konieczne jest jednocześnie utrzymanie prawidłowej równowagi pomiędzy bakteriami, które znajdują się na skórze głowy. Dlatego wskazane może być stosowanie dobranych do indywidualnych potrzeb dermokosmetyków, które są zazwyczaj znacznie delikatniejsze od zwykłych szamponów z drogerii.

 

6. Dobór kosmetyków

Istotnym elementem profilaktyki nadmiernego wypadania włosów jest dobór odpowiednich kosmetyków. Obecnie na rynku znaleźć można całą gamę produktów, które mają wspomóc odbudowę cebulek włosów, a także poprawić ich strukturę. Stosować można różnego rodzaju szampony, odżywki, ampułki czy wcierki skierowane dla osób z problemem łysienia. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się w tych kosmetykach składniki. W przypadku problemu z łysieniem polecane są przede wszystkim:

 

  • minerały morskie,

  • ceramidy,

  • witaminy A, C oraz E,

  • aloes,

  • gliceryna,

  • olejek jojoba,

  • olej z awokado

  • kolagen,

  • masło karite.

7. Pomocna medycyna estetyczna

Jedną z coraz powszechniejszych metod stosowanych w celu przeciwdziałania nadmiernemu wypadaniu włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich substancji odżywczych lub też regenerujących poprzez niewielkie nakłucia. W mezoterapii wykorzystać można także komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe. Metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego oraz plackowatego, a także w przypadku nadmiernego wpadania włosów będącego skutkiem niewłaściwej diety, zmian hormonalnych na skutek ciąży, laktacji oraz słabego krążenia.