W święta zjemy za dużo ciężkostrawnych i tłustych posiłków, a to zaburza precyzyjny mechanizm wydzielania soków trawiennych. Prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.
 
- Sprawną pracę jelit wspomaga błonnik witalny. To naturalny suplement diety, który uzupełnia niedobory błonnika pochodzące z pokarmów – wyjaśnia Milena Stawicka, właścicielka sklepu ze Zdrową Żywnością przy ul. Orlej 24. - Głównym składnikiem błonnika witalnego są nasiona babki płesznik i babki jajowatej. Zawierają między innymi dużo białka, ale także substancje o właściwościach perystaltycznych.
 
Gdy dostaną się do układu pokarmowego, to pęcznieją. Wtedy wchłaniają się niekorzystne substancje z naszego pożywienia i woda. Uwalniają za to śluz, który ułatwia zawartości jelit wydostanie się na zewnątrz. 
 
- To sprawia, że nie mamy zaparć, a organizm oczyszcza się z toksyn - tłumaczy. - Pomaga w odchudzaniu, wywołując uczucie sytości, reguluje poziom cholesterolu, poprawia samopoczucie i dodaje energii.
 
Podczas świąt warto mieć w kuchni też ostropest.
 
- Odgrywa ważną role w odtruwaniu organizmu, bo przeciwdziała uszkodzeniu wątroby, wspomaga jej regenerację, likwiduje wzdęcia i łagodzi niestrawność – wylicza pani Milena. - Polecam również suplementy diety i herbatki do detoksykacji. Oczyszczają układ trawienny.
 
Łagodzą wzdęcia, biegunki i nudności. Wspomagają także prawidłową florę jelitową, poprawiając trawienie i wchłanianie składników odżywczych. 
 
- Przy okazji likwidując mikroorganizmy pasożytnicze – wyjaśnia. - Gorąco polecam ziółko Czystek, które jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli wspierających układ immunologiczny człowieka.
Czystek działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a nawet przeciwgrypowo.
 
- Jest niezwykle skutecznym produktem w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych, bo ma ogromną zdolność wychwytywania i usuwania wolnych rodników – tłumaczy Stawicka. - Chroni też przed infekcjami.