Klamka do drzwi - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na klamkę pasującą do wybranych przez nas drzwi musimy kierować się zasadą, że im bardziej masywne są drzwi, tym klamki powinny być większe. Delikatne wzory będą przeznaczone do mniejszych i lżejszych drzwi. Nie zapominajmy, że klamki wykonane ze stali i aluminium są przeznaczone do nowoczesnych wnętrz, natomiast mosiężne, stylizowane na modę dawnych epok modele są przeznaczone do furtek.

Klamki dzielimy na takie, które mają szyldy pełne, rozety, okrągłe lub kwadratowe z wkładką lub na klucz. Często spotykamy w sklepach klamki z kwadratową lub okrągłą tarczą połączoną z uchwytem. Mają one czasem otwór na klucz lub pokrętło z zamkiem WC. Zwracajmy uwagę na sprężyny w klamkach. Umieszczone po obu stronach podnoszą komfort otwierania i zamykania drzwi (po naciśnięciu klamki, same powracają do pozycji wyjściowej).

Wybierz solidne wykonanie!

Wybierajmy klamki do drzwi wykonane z solidnego materiału, odpornego na korozję. Dzięki temu klamka posłuży nam przez długie lata i będzie wciąż wyglądać na nową. Dopieśćmy szczegóły i dobierając kolor klamki, wybierzmy pasujący do zawiasów i okuć na drzwiach.

Warto też zwrócić uwagę na sprężyny, znajdujące w klamkach. Umieszczone po obu stronach, znacznie podnoszą komfort otwierania i zamykania drzwi. To są nieco droższe rodzaje klamek, ale są znacznie bardziej komfortowe w użyciu, ponieważ po ich naciśnięciu, same powracają do pozycji wyjściowej.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Klamka do furtki ma zabezpieczyć posesję przed wejściem niepożądanej osoby. Producenci klamek wymyślili różne patenty, łączące wygodne rozwiązania dla bezpieczeństwa. Są to między innymi zamki z kodem mechanicznym, zamki antypaniczne (w sytuacji alarmowej szybko otwierają drzwi lub furtkę) albo samozamykacze. Te ostatnie są szczególnie przydatne, jeśli martwimy się o pozostawienie drzwi lub furtki niedomkniętych.