Podstawowe zasady doboru sukienki (nie tylko na wesele)

Interesują cię modne sukienki na wesele lub inną ważną dla ciebie okazję? Pamiętaj, by kierować się nie tylko trendami i popularnością kreacji! Weź również pod uwagę:

  • porę roku
  • swój rozmiar i rodzaj figury
  • kolor - właściwy do okazji
  • kolor - właściwy dla twojej urody
  • długość - odpowiednią do okazji

Jak dobrać sukienkę na wesele do pory roku?

Dobór właściwej sukienki pod kątem pory roku jest bardzo ważne - nie chcesz przecież ani zmarznąć, ani się przegrzać!

Podczas chłodnych okresów (a już zwłaszcza zimą) koniecznie trzeba pamiętać o okryciu wierzchnim. W tym czasie dobrym wyborem będą długie suknie z długimi rękawami.

Późną wiosną, w czasie lata i wczesną jesienią jest raczej ciepło - wtedy można postawić na krótsze sukienki z odkrytymi ramionami. Warto jednak i tak pamiętać o lekkim okryciu wierzchnim, na wypadek chłodu (np. w kościele lub w klimatyzowanej sali przed rozkręceniem się zabawy).

Jak wybrać właściwy kolor sukienki na wesele?

Zgodnie z tradycją wybierając sukienkę na wesele powinno się unikać bieli (kolor Panny Młodej) oraz czerni (kolor związany z pogrzebem i smutkiem). Często pary młode nie mają nic przeciwko tym barwom - ale jest przecież tak wiele innych do wyboru, że można nie ryzykować takich wyborów.

Kolor warto dobrać również do pory roku. Wiosną na weselnych parkietach jest znacznie więcej sukienek w odcieniach pastelowych. Latem pastele przeplatają się z intensywnymi (czasem i neonowymi!) barwami. Natomiast późną jesienią i zimą panie wybierają stonowane barwy, często z dodatkiem połyskujących materiałów i aksamitu czy cekinów.

Wybierając kolor sukienki, należy też pamiętać o swoim typie urody. Zazwyczaj blondynki o jasnej cerze lepiej prezentują się w pastelowych i stonowanych kolorach, zaś brunetki o ciemnej cerze w mocnych barwach czerwieni czy intensywnych niebieskości. Posiadaczkom rusych włosów polecamy zieleń i brąz.

Jak dobrać właściwy fason sukienki na wesele?

Każda kobieta jest inna - ma inną sylwetkę, wzrost i typ urody. Dlatego też nie wszystkim pasują te same sukienki! Wybierając sukienkę na wesele, musisz koniecznie ją przymierzyć, by zobaczyć, czy podkreśla atuty twojej figury, równocześnie skrywając i tuszując jej mankamenty.

Sukienki weselne nie powinny być za krótkie i zbyt mocno wycięte. Poza tym nie ma większych ograniczeń: do wyboru mamy różne długości i kroje.

Wybierając sukienkę kieruj się nie tylko tym, czy jej fason ci się podoba, lecz także (lub może przede wszystkim!) tym, czy jest wygodny i komfortowy. W tej kreacji musisz się dobrze czuć, by móc się bawić całą noc!