Prawidłowe nawyki higieniczne sprawią, że zęby Twojej pociechy będą mniej narażone na poważniejsze dolegliwości w przyszłości. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy należy kupić pierwszą szczoteczkę dla niemowlaka, którą najlepiej wybrać, a także jak szczotkować zęby dziecka.

Pierwszą szczoteczkę dla swojego dziecka należy kupić, gdy w jego jamie ustnej pojawi się pierwszy ząb mleczny. Nie należy czekać z tym do momentu, gdy ząbków będzie jeszcze więcej. Pierwsza jedynka zazwyczaj pojawia się około szóstego miesiąca życia i już wtedy trzeba zacząć ją szczotkować. Takie działanie zalicza się do profilaktyki przeciwpróchniczej oraz pomoże Twojemu dziecku nauczyć się właściwych nawyków higienicznych. Zęby mleczne wymagają takiej samej opieki jak zęby stałe. Szczotkując codziennie pierwsze mleczaki, usuwasz płytkę nazębną, która jest pożywką dla szkodliwych bakterii.

Niektórzy rodzice nie przejmują się próchnicą mleczaków swojego dziecka, wychodząc z założenia, że zainfekowane zęby i tak same wypadną. Nic bardziej mylnego. Zaniedbanie zębów we wczesnym etapie życia ma wpływ na kondycję zębów stałych w przyszłości.

Jaka powinna być pierwsza szczoteczka?

Co wybrać na pierwszą szczoteczkę dla naszej pociechy? Może szczoteczkę manualną? A może lepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna?

Pierwszą szczoteczką powinna być szczoteczka manualna z oznaczeniem wieku 0-3. Dlaczego? Dzięki niej dziecko nauczy się prawidłowej techniki szczotkowania zębów, wyrobi w sobie właściwe nawyki higieniczne, a także nie będzie obawiać się wibracji i dźwięków pochodzących z modeli elektrycznych. Czym powinna różnić się szczoteczka dla dzieci od tej dla dorosłych? Na pewno wielkością główki czyszczącej, poziomem twardości włókien oraz liczbą ruchów wykonywanych przez minutę pracy urządzenia. Jakie szczoteczki manualne będą najlepsze dla niemowlaka? Możemy wyróżnić w tym miejscu następujące produkty: Elgydium Baby, Curaprox Curakid, Baby Brush, Elmex Baby, Oral-B Stages 1 czy R.O.C.S. Pro Baby.

Szczoteczka elektryczna lub rotacyjna rekomendowana jest dzieciom, które ukończyły trzeci rok życia, głównie z uwagi na obawę przed połknięciem baterii. Im szybciej dziecko nauczy się samodzielnego szczotkowania zębów, tym lepiej będzie dbało o nie w późniejszych etapach życia.

Nie bez znaczenia jest także atrakcyjny wygląd szczoteczki. Urządzenie czyszczące zęby dla dzieci powinno być kolorowe i posiadać łatwą w uchwycie rękojeść. Która szczoteczka będzie najlepsza dla niemowlaka? Po nauce mycia zębów szczoteczką manualną warto zaopatrzyć swoją pociechę w delikatniejsze urządzenia, które nie tylko dbają o bezpieczeństwo jamy ustnej, ale również skutecznie usuwają zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc, chociażby z przestrzeni międzyzębowych. Przy pierwszych krokach ze szczoteczką bardzo ważna jest asysta rodziców, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem szczotkowania. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem szczoteczki sonicznej dla swojego dziecka, warto zapoznać się z ofertą urządzenia Smilesonic Kids z mniejszą główką czyszczącą i miękkim włosiem.

Jak szczotkować zęby u niemowlaka?

W jaki sposób należy myć zęby u niemowlaka? To wszystko zależy od rodzaju wybranej szczoteczki. W przypadku szczoteczek elektrycznych czy sonicznych wystarczy przyłożyć główkę czyszczącą do zębów, a następnie delikatnie ją przesuwać, przy czym resztę pracy wykona za nas samo urządzenie. Te pierwsze wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne lub pulsacyjne, podczas gdy te drugie – ruchy wymiatające.

Jak z kolei należy szczotkować zęby niemowlaka za pomocą szczoteczki manualnej? Specjaliści polecają przy tym metodę Fonesa, polegającą na wykonywaniu „kółeczek” na powierzchniach wargowych lub policzkowych. Powierzchnie żujące powinny być czyszczone ruchem posuwistym, a te od strony języka i podniebienia – również „kółeczkami” lub metodą wymiatania. Warto pamiętać, że ważniejsza od samej techniki szczotkowania jest jego jakość.