Ile trwa okres kredytowania w przypadku najpopularniejszych ofert na rynku? Jak długo czeka się na środki? Przedstawiamy praktyczne informacje.

 

Kredyt gotówkowy to bardzo popularny produkt finansowy, który wybiera wielu Polaków chcących uzyskać środki na dowolny cel. Według raportu Biura Informacji Kredytowej „Kredyt. Trendy” sprzedaż kredytów gotówkowych w 2019 roku była wyższa o 4,1% w porównaniu z rokiem 2018. Jak wynika ze statystyk BIK w ubiegłym roku banki przyznały aż 4,1 mln kredytów. Żeby otrzymać kredyt gotówkowy, należy spełnić wymagania banków – przede wszystkim posiadać stałe źródło dochodów, które będzie gwarancją terminowej spłaty zobowiązania. Banki sprawdzają również wysokość stałych zobowiązań klientów i na tej podstawie ustalają tzw. dochód rozporządzalny. Ma on duże znaczenie przy ustalaniu zdolności kredytowej. Oprócz tego ważny jest również tzw. scoring, czyli ocena punktowa przyznawana przez BIK. Przyjmuje ona wartości od 1 do 100 i informuje o zachowaniach klienta zaciągającego kredyty lub pożyczki – m.in. czy spłaca je w terminie oraz jaka jest częstotliwość występowania z wnioskiem o kredyt. Instytucje weryfikują również, czy wnioskodawca nie figuruje na listach dłużników. Przy ustalaniu zdolności kredytowej ważny jest także wiek i stan cywilny kredytobiorcy, a także liczba osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Kredyt gotówkowy – kwoty i okres spłaty zobowiązania

Banki i SKOK-i działające w Polsce mogą pożyczyć klientowi od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych na dowolny cel. Oczywiście największą popularnością cieszą się oferty kredytów na niskie kwoty. Żeby otrzymać wyższe sumy, trzeba mieć nienaganną historię kredytową oraz wysokie zarobki, często wymagane jest też przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci poręczyciela. Według raportu BIK klienci najchętniej wybierają kredyty do 4 tys. zł. A jaki jest okres przyznania kredytu gotówkowego? Niektóre banki ustalają czas kredytowania nawet na 120 miesięcy. Oczywiście tak długi okres spłaty z reguły dotyczy kredytów na kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy złotych – rozkładanie w czasie niższych sum po prostu się nie opłaca.

 

Jak szybko można otrzymać kredyt gotówkowy?

Wystąpiłeś o kredyt i zastanawiasz się, ile będziesz musiał czekać na środki? Jak się okazuje, decyzja może być wydana nawet w ciągu kilkunastu minut. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak szybko bank rozpatruje wniosek. Obecnie oferty są dostępne w większości przez internet, nie trzeba więc czekać w kolejkach i niepotrzebnie tracić czasu. Kredyt gotówkowy online pozwala otrzymać gotówkę bez wychodzenia z domu – wystarczy złożyć wniosek na stronie banku. W wielu przypadkach nie trzeba nawet przedstawiać zaświadczeń od pracodawcy – wystarczy oświadczenie klienta o dochodach i formie zatrudnienia. Kredyty online sprawdzą się w przypadku osób, którym bardzo zależy na czasie – chcą otrzymać środki np. na naprawę zepsutego auta czy remont zalanego mieszkania.

 

Kredyt gotówkowy – jak przyspieszyć procedury?

Przed Tobą niespodziewane wydatki, których nie jesteś w stanie sfinansować z własnej kieszeni? Awaria samochodu pokrzyżowała Twoje plany? Jeśli chcesz szybko otrzymać kredyt gotówkowy, postaraj się skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, które przedstawisz doradcy. Banki wymagają z reguły zaświadczeń o zatrudnieniu oraz wysokości dochodów, w wyjątkowych sytuacjach konieczne jest także przedstawienie rozliczenia PIT za ubiegły rok czy wyciągów z konta bankowego. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą z kolei przedstawić zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Innym wymaganym dokumentem jest wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Przedstawienie pracownikowi banku kompletu dokumentów zdecydowanie przyspiesza starania o kredyt gotówkowy – sprawia, że proces nie ma żadnych opóźnień, a my możemy otrzymać środki szybko i bez problemu.