Koszty produkcji rosną ze względu na zwiększenie wymogów dotyczących jakości. Z kolei ceny w skupach są śmiesznie niskie. Zdarza się, że przy sprzedaży płodów rolnych zyskuje się mniej pieniędzy, niż wcześniej poświęciło się na wyprodukowanie.

Nic dziwnego, że w wielu przypadkach trzeba się ratować pożyczką dla rolników. Banki oceniają zdolność kredytową na podstawie dotychczasowych działań pożyczkobiorcy i wartości rynkowej jego gospodarstwa. Można w ten sposób uzyskać pokaźne środki, które z powodzeniem podreperują budżet w trudniejszym okresie.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy dla rolnika?

Kredyt gotówkowy to najprostsza forma pożyczki dla rolnika. Mowa tu zarówno o kredytach konsumpcyjnych, które można przeznaczyć na dowolny cel, jak i o środkach, które rolnicy pozyskują w celach inwestycyjnych. 

W dobie koronawirusa można liczyć na preferencyjne kredyty rolnicze z częściową spłatą oprocentowania. Dzięki pomocy ARiMR można stosunkowo łatwo zmienić specjalizację swojego gospodarstwa na bardziej opłacalną. Kredyt taki przyda się także do zakupu środków trwałych, czy nowoczesnych urządzeń przyspieszających pracę.

Rolnicy mogą starać się w banku o kredyt konsolidacyjny.

Biorąc konsolidacyjny kredyt dla rolnika, nie otrzymujesz gotówki. Zamiast tego bank spłaca Twoje dotychczasowe zobowiązania. Następnie rozkłada należność na raty, na które w danym momencie chcesz i możesz sobie pozwolić. 

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że banki potrafią dość dobrze dostosować się do specyfiki rynku. Z tego względu rolnikom często oferuje się możliwość płatności miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych. Kredyt konsolidacyjny to rewelacyjne rozwiązanie, kiedy chcesz wyjść ze spirali zadłużenia. Jedną ratę spłaca się też wygodniej niż kilka lub kilkanaście należności rozłożonych na różne dni miesiąca.

Kredyty dla rolników mogą mieć postać celową.

W banku bez problemu zaciągniesz też kredyt na zakup zwierząt, maszyn i urządzeń. Wskazując cel, musisz się liczyć z tym, że bank oceni potencjał Twojej inwestycji i podejmie decyzję w zależności od jej opłacalności. 

Podobnie jest z kredytami na zakup ziemi rolnej i nieruchomości. Z tą różnicą, że w tym przypadku niekoniecznie musi chodzić o inwestycje. Zakupione grunty możesz w przyszłości odrolnić, zbudować na nich dom lub korzystnie je sprzedać. Możliwość zakupu gruntów rolnych została z tego względu dość mocno ograniczona. W praktyce mogą je nabywać jedynie osoby posiadające status rolnika indywidualnego. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki, które warto skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym.

Alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych jest leasing rolniczy.

Pożyczka dla rolnika nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Koszt zakupu maszyn rolniczych jest spory. Okazuje się jednak, że nie trzeba ich kupować, by z powodzeniem z nich korzystać. 

Jeśli chcesz przeznaczyć środki na urządzenia, które ułatwią Ci pracę, pomyśl o leasingu rolniczym. W zależności od zapisów w umowie może to przypominać zakup maszyn na raty lub wypożyczenie ich na określony czas. W pierwszym przypadku po spłacie wszystkich należności automatycznie staniesz się właścicielem użytkowanych urządzeń. W drugim decyzję o ewentualnym zakupie poprzez uiszczenie dodatkowej kwoty podejmiesz dopiero pod koniec umowy.