Jaki sprzęt uwzględnia rozporządzenie Ministra Zdrowia?

Pierwszym dokumentem, z jakim warto się zapoznać, jest wykaz refundowanych wyrobów medycznych, który znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. NFZ zapewnia dofinansowanie m.in. na pasy przepuklinowe, aparaty ortopedyczne, obuwie ortopedyczne, protezy kończyn, ortezy, materace przeciwodleżynowe, gorsety, wózki inwalidzkie, laski, cewniki, peruki, inhalatory, okulary, aparaty słuchowe czy pieluchomajtki. Pełna rozpiska przedmiotów znajduje się w rozporządzeniu z 20 maja 2017 roku.

W tych dokumentach znajdziemy kryteria ich przyznawania, a także wysokość udziału własnego. Należy bowiem pamiętać, że wysokość dopłaty jest zależna od wielu czynników: rodzaju wyrobu medycznego, ceny oraz wysokości limitu. Koszt jest pokrywany przez NFZ do wysokości limitu. Oznacza to, że różnicę pomiędzy kwotą dofinansowania a ceną brutto pokrywamy samodzielnie. W rozporządzeniu zawarto również informacje o okresie użytkowania danego przedmiotu oraz o tym, jak często możemy go otrzymać. Oczywiście dofinansowanie przysługuje tym osobom, które otrzymają od lekarza specjalisty zlecenie na zapotrzebowanie na wyroby medyczne. Później trzeba potwierdzić je w oddziale NFZ. Następnie musimy udać się do wybranej placówki, np. sklepu medycznego (wyłącznie takiego, który ma podpisaną umowę z NFZ) po odbiór wybranego sprzętu.

Kto i gdzie może ubiegać się o refundację?

Zlecenie na zapotrzebowanie na wyroby medyczne musi być potwierdzone i zarejestrowane przez wojewódzki oddział NFZ. Potwierdzenie jest wymagane każdorazowo. Wyjątkiem są środki comiesięczne, czyli np. cewniki, podkłady higieniczne czy pieluchomajtki. Wówczas potwierdzenia dokonuje się tylko raz. Należy zwrócić uwagę na to, że o refundację możemy ubiegać się zarówno w NFZ, jak i w PERON (Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Dofinansowanie z NFZ przysługuje każdej ubezpieczonej osobie: zarejestrowanej bezrobotnej, na emeryturze, pracującej, na rencie czy zgłoszonej do ubezpieczenia jako członek rodziny. Zlecenie może wypisać lekarz danej specjalizacji albo – jeżeli są do tego uprawnieni – lekarz POZ lub pielęgniarka środowiskowa. Niestety, okres oczekiwania na zlecenie może być mocno rozciągnięty w czasie. Dotyczy to przede wszystkim odległych terminów konsultacji lekarskich i badań. Wówczas oczekiwanie na refundację się wydłuża i niestety uniemożliwia w pełni skuteczną rehabilitację.

Alternatywa dla zakupu sprzętu rehabilitacyjnego: wypożyczalnia

Jeżeli nie możemy czekać, potrzebujemy sprzętu „na teraz”, albo nie chcemy w niego inwestować, możemy skorzystać z wypożyczalni. Przykładem takiego miejsca jest Medistuff.pl. Firma dociera do klientów z kompletnym wyposażeniem, niezbędnym do domowej rehabilitacji. Medistuff pozwala na wypożyczenie sprzętu medycznego tanio i na dowolny okres. W asortymencie dostępne są zróżnicowane produkty, w tym łóżka rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym, koncentratory tlenu, wózki ortopedyczne, podnośniki pacjenta, materace przeciwodleżynowe, stoliki przyłóżkowe, chodziki rehabilitacyjne, balkoniki, wózki specjalistyczne, ssaki medyczne, krzesła toaletowe stacjonarne i na kółkach oraz szyny CPM.

Proces wynajmu jest prosty i szybki: wystarczy, że wejdziemy na stronę firmy i zarezerwujemy sprzęt. Możemy zrobić to na czas nieokreślony lub np. na miesiąc/kilka miesięcy. Następnie skontaktują się z nami pracownicy Medistuff.pl, z którymi umawiamy się na wniesienie i montaż zamówionych przedmiotów (zrobią to bezpłatnie). Kwotę za pierwszy miesiąc płacimy bezpośrednio u pracowników, w gotówce. Kolejne płatności przelewamy na numer konta, który jest podany w treści umowy. Kiedy już okaże się, że sprzęt nie jest nam potrzebny, wystarczy zadzwonić do wypożyczalni i umówić się na odbiór.