ad

Jak zatem uczynić własną kuchnię bardziej przyjazną i od czego w ogóle zacząć zmiany?

Duże pomieszczenie to nie wszystko

Naturalnie im większa przestrzeń, tym łatwiej ją zagospodarować. Jednak mieszkańcom blokowisk, wciąż stanowiącym w naszym kraju doskonałą większość, nie pozostawiono znaczącego wyboru. Przeciętna kuchnia, o przykładowych wymiarach 3x4 m, nie zapewnia przecież wielkiego komfortu użytkowania, zwłaszcza jeśli próżno w niej szukać odpowiedniego umeblowania kuchennego.

Dysponując tak niewielkim pomieszczeniem, z pewnością trudniej jest odnaleźć radość gotowania lub spożywania posiłków. Z drugiej strony, kuchnia o większej powierzchni wcale nie musi być wygodna, jeśli jej funkcjonalność stoi pod znakiem zapytania. Przyczyną może być tu m.in. niewłaściwe ustawienie mebli lub po prostu ich leciwość. W końcu konstrukcje z minionej epoki nie należały do najbardziej użytecznych na świecie.

Zarówno duże, jak i małe pomieszczenia kuchenne można uczynić bardziej przyjaznymi. Będzie to kosztować wspomnianą statystyczną Polkę (lub jej męża) nieco wysiłku, lecz efekt końcowy jest z pewnością wart zachodu.

Polecamy artykuł "Meble kuchenne - czy warto robić je samemu?".

Przystępujemy do działania

Wyrzucamy więc stare meble, zdrapujemy farbę ze ścian, skuwamy socjalistyczne kafelki i co dalej? Przede wszystkim:

- upewniamy się, czy obecny kształt instalacji wodnych, elektrycznych i gazowych nam odpowiada – jeśli nie, jest to najlepsza okazja do zmiany,

- spoglądamy również krytycznym okiem na stary kaloryfer,

- wyrównujemy ściany gładziami lub płytami kartonowo-gipsowymi i ewentualnie montujemy oświetlenie sufitowe,

- robimy użytek z zakupionych wcześniej farb, kafelków podłogowych i ściennych.

Po dokonaniu ostatnich szlifów, otrzymujemy stylowe pomieszczenie, przygotowane do uzupełnienia nowymi meblami kuchennymi. Ale jakimi?

Idealne meble kuchenne

Jak słusznie twierdzą specjaliści z firmy J.R.K Ryszard Kujawski, nie ma jednej sprawdzonej recepty na idealne meble do kuchni. Znaczenie ma tutaj oczywiście wybrana kolorystyka wnętrza oraz ulubiony styl umeblowania, jednak te kwestie zostawmy nieco z boku. Niech do głosu dojdzie kubatura:

1. Kuchnie o małej powierzchni

Dla pomieszczeń o niewielkich wymiarach najbardziej dogodne będzie z pewnością umeblowanie na wymiar. Pozwoli ono jak najefektywniej zagospodarować przestrzeń kuchenną oraz zapewnić znacznie większą ilość miejsca niż standardowe meble.

Składając zamówienie na meble dedykowane, wręcz nie wolno przejść obojętnie obok sprzętu AGD do zabudowy. Zintegrowanie go z całym kompleksem przyczyni się nie tylko do zwiększenia komfortu użytkowania, ale także do uatrakcyjnienia designu pomieszczenia. Piekarnik, kuchenka, okap, mikrofalówka, zmywarka czy nawet lodówka – wszystkie te urządzenia można wygodnie rozlokować we wnękach nowych mebli kuchennych.

Aby nie zawęzić sobie pola manewru w trakcie gotowania lub zmywania, warto pomyśleć o zastosowaniu stolika składanego. Oznacza to wprawdzie odejście od przyzwyczajeń związanych z przygotowywaniem posiłków na tradycyjnym stole, jednak równie dobrze może sprawdzić się w tej roli kuchenny blat.

Meble kuchenne pod zabudowę to nie tylko wydajne zagospodarowanie przestrzeni – to również nowoczesne udogodnienia, które czynią kuchnię przyjazną. Oświetlenie LED, karuzele do szafek narożnych, bezuchwytowe fronty, gniazda blatowe czy szuflady wyposażone w hamulce są już w wielu przypadkach standardem. Sprawdzenie każdego interesującego nas systemu umeblowania pod tym kątem jest wręcz nieodzowne.

2. Kuchnie o dużej powierzchni

Duża kuchnia niewątpliwie zapewnia nam wolność wyboru. W nowoczesnych pomieszczeniach tego typu przeważnie wyznacza się centralny punkt, którym może być stół lub wyspa. Ta ostatnia zwykła występować w najróżniejszych konfiguracjach i pełnić m.in. rolę:

- stołu kuchennego ze zlewozmywakiem lub kuchenką,

- kredensu z piekarnikiem,

- podręcznej szafki,

- miejsca spożywania posiłków,

- eleganckiego barku.

Możliwości ogranicza jedynie fantazja samego zainteresowanego.

 

 

Prócz punktu centralnego, w obszernej, nowoczesnej kuchni nie może oczywiście zabraknąć klasycznego systemu meblowego. Duże gabaryty pomieszczenia pozwalają bazować nie tylko na meblach robionych na wymiar, ale również na nieco tańszych, gotowych zestawach mebli, dostępnych choćby w sklepach sieciowych. Mają one standardowe wymiary, a wybór jest na tyle szeroki, że dobranie zarówno kolorystyki, jak i stylu nie powinno nastręczyć problemów.

Jest jednak małe ale. Spora część sklepów nie zapewnia montażu oferowanych mebli kuchennych, a jeśli już dysponuje taką usługą, jej cena może wynieść nawet 10% wartości całego zestawu. Ponadto w przypadku mebli gotowych musimy się liczyć z nieco gorszym układem, niż ten zaproponowany przez projektanta mebli na zamówienie.

Jeśli więc budżet statystycznej Polki nie uszczuplił się nadmiernie w wyniku remontu, doradzamy jej zakup dedykowanych mebli kuchennych. Jeśli jednak stan konta nie pozwala na żaden większy wydatek, meble do samodzielnego montażu również nie będą złym rozwiązaniem. Gotowe zestawy zawierają zróżnicowane wersje szafek stojących i wiszących, m.in. przygotowanych pod zlew i kuchenkę lub wyposażonych w ociekarkę.

Szczęśliwie umeblowani

Niezależnie od wybranego zestawu mebli, warto pamiętać o jednym: aby kuchnia dobrze spełniała swoją rolę, przede wszystkim musi być przyjazna użytkownikowi (user-friendly). Oczywiście musi się też mu podobać. Tylko wtedy spędzany w niej czas nie będzie się dłużył w nieskończoność, a gotowanie kojarzyło z karą. Czy to meble kuchenne na wymiar, czy gotowe – ważne, aby były funkcjonalne i zapewniały łatwy dostęp do sprzętu AGD, składników potraw czy sztućców.

Więcej informacji o meblach kuchennych przeczytać można na stronie łódzkiego zakładu stolarskiego www.zyjkomfortowo.pl.