To najbardziej oblegane przedszkole w mieście. Co roku do siostry dyrektorki zgłasza się więcej dzieciaków niż jest miejsc w przedszkolu. Rodzice starają się o przyjęcie swych pociech do przedszkola "u sióstr", bo od lat cieszy się niezmiennie dobrą opinią.
- Siostry dbają o wychowanie w duchu katolickim - wyjaśnia jeden z rodziców.
Siostrom przyświeca myśl matki Franciszki Lechner, założycielki zgromadzenia: "Czynić dobro, nieść radość, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba".
Dzieciaki raz w miesiącu uczestniczą w mszy wraz z rodzicami. Mają też rekolekcje i październikowe spotkania przy różańcu.
Mają zajęcia z rytmiki, gimnastyki korekcyjnej. Uczą się języka angielskiego, muzyki i gry na instrumentach. Uczestniczą w warsztatach teatralnych.
- Dzieci najbardziej lubią śpiewać - mówi siostra Teresa Rawska, od roku dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 10. - Szczególnie gdy na gitarze gra siostra Samuela. Będziemy mogli je usłyszeć na środowej uroczystości. Zaśpiewają nasz hymn, pieśń o Papieżu. Od trzech lat patronem przedszkola jest Jan Paweł II.
Przedszkolaki uczą się też grać na skrzypcach. Wielu z nich trafiło do szkoły muzycznej. Ukończyła je Dominika Rydz, laureatka wielu konkursów piosenkarskich, a także rozśpiewane rodzeństwo Kusiaków.
- Muzyka jest tu na każdym kroku - stwierdza Małgorzata Karwat, nauczycielka rytmiki.
Przedszkole nr 10 istnieje od 3 maja 1982 roku. W tamtych czasach było pierwsze w Polsce. Powstało dzięki prezydentom Pabianic: Bogdanowi Kunce i Antoniemu Jarczewskiemu. Kiedy obejmowali rządy w 1981 roku, w przedszkolach brakowało miejsc dla ponad 570 dzieciaków. Postanowili otworzyć choć jedno przedszkole. Mieli budynek po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 10, a siostry były chętne do pomocy. Miały przygotowanie zawodowe. Przerabianie szkolnych klas na przedszkole trwało ponad rok i kosztowało 90.000 zł. Władzom partyjnym nie bardzo się podobał ten pomysł. Kunka był wzywany na dywanik i musiał się gęsto tłumaczyć. Nigdy tego nie żałował.
Przez 25 lat przez przedszkole przy ul. Warszawskiej 36 przewinęło się około 700 dzieci. W 1983 było ich 90, w 2002 - 105, dziś jest 103.

***
W przedszkolu pracuje 19 osób. Sióstr jest 8: dyrektorka - siostra Teresa Rawska, s. Teresa Głuszak, s. Natalia Konior, s. Katarzyna Czajka, s. Wirginia Janas, s. Monika Wichrowska, s. Michaela Bielak, s. Samuela Sołtys. Pozostali to świeccy nauczyciele i pracownicy obsługi: Agnieszka Karczmarz, Monika Broniecka, Barbara Przybylska, Bożena Tkaczyk, Lena Osuch, Wioletta Szewczyk, Karolina Turek, Małgorzata Madej, Krystyna Marynowicz, Katarzyna Moczkowska i Marek Wawrzyniak.