Dlatego też dęby, uchodzące za królów drzewostanu, wyrastają do imponujących rozmiarów i cechują się niespotykaną twardością, oraz wytrzymałością, kosztem wielu dziesiątek lat, potrzebnych do osiągnięcia pełnych rozmiarów. Kantówka dębowa jest najbardziej solidnym materiałem, wśród wszystkich wyrobów tartacznych, ponieważ jej drzewo jest najbardziej zbite i dlatego może służyć w nieskończenie wielu możliwościach konstrukcyjnych.

Szkielet każdej konstrukcji budowlanej wymaga solidnej podpory. Kantówka dębowa jest najpopularniejszym elementem, ze względu na właściwości samego jej budulca. Alternatywną nazwą tych kwadratowych belek są krawędziak lub legar. Wszystkie kantówki można w dowolny sposób przycinać, pomalować lub zaimpregnować przed wilgocią, w zależności od wymagań konstrukcji i warunków, w jakiej przyjdzie jej funkcjonować.

Kantówki występują w formie:

  • struganej, czyli heblowanego drzewa, które dzięki odpowiedniej obróbce, charakteryzuje się idealnym kształtem i gładką powierzchnią,
  • niestruganej, czyli surowego drzewa, które wymaga szlifowania lub dalszego przygotowania do użycia,
  • klejonej, czyli produkt, powstały w wyniku warstwowego klejenia drewna z dodatkiem żywicy.

Kantówka dębowa - zastosowanie

Wykorzystanie dębowych legarów jest wszechstronne i bardzo lubiane przez stolarzy, jak i samych odbiorców gotowych produktów. Gatunek dębowego drewna, sam w sobie jest bardzo reprezentacyjny, dlatego wiele osób, decyduje się na pozostawienie go w nienaruszonym, a jedynie zabezpieczonym stanie.

Kantówka dębowa jest najbardziej solidnym materiałem wykorzystywanym jako element konstrukcyjny budowli, podpora ścianek działowych, budulec architektury ogrodowej lub element montażowy. Decydując się jednak na zastosowanie legarów dębowych, warto wybrać je jako elementy, które będą wyeksponowane. Dlaczego? Ponieważ kantówka dębowa jest nie tylko wytrzymała, ale przede wszystkim estetyczna i elegancka.

Sprzedawcy krawędziaków sugerują, aby wykorzystać je do tworzenia:

  • mebli lub elementów meblarskich - dębowe łóżka lub stoły mogą być wykonane z kantówki i cieszyć nie tylko swoją solidnością, ale i przyciągać uwagę pięknem, pochodzącym z naturalnego surowca,
  • przydomowych altan i ich wyposażenia - dębowe wsporniki w postaci legarów zapewnią wytrzymałość i solidną konstrukcję. Altana może być także wyposażona dębowymi ławami, wykonanymi z kantówki, które będą się pięknie prezentowały i nadadzą konstrukcji oryginalnego charakteru,
  • dziecięce place zabaw - konstrukcja miejsca rozrywek dla dzieci musi być stabilna i znosić duże obciążenie, powieszonych na niej urządzeń, oraz siły nacisku podczas dziecięcych zabaw. Kantówka dębowa idealnie sprawdzi się jako solidny budulec do postawienia bezpiecznej konstrukcji, służącej przez wiele lat.
  • podpór konstrukcji budowlanych - legary często stanowią wsparcie, wysuniętej w nieruchomości, powierzchni dachu. Dębowe kantówki, dzięki sile swojego budulca, idealnie nadają się jako przydomowe kolumny, które są nie tylko solidną podporą, ale mogą się pięknie prezentować, jeśli zostaną pomalowane spójnie do kolorystyki domu.
  • schody - esencją elegancji i ponadczasowym szykiem, są dębowe schody, które mogą zostać wykonane z kantówki stworzonej właśnie z tego budulca. Stopnie będą z pewnością cieszyły swoją funkcjonalnością przez wiele lat, ponieważ twardość dębu nie pozwala na wszelkie zarysowania i odpryski.

Podział kantówek

Kantówka dębowa strugana, dostępna w sklepie może wyróżniać się różnymi formami wykończenia, wśród których wymienić należy:

- bezsęczne (pozbawione elementów sęcznych kantówki będą mniej narażone na zniszczenie i ubytki)

- sęczne (są tańsze i z reguły wykorzystywane w miejscach, które nie muszą być idealnie trwałe, estetyczne i wytrzymałe).

Kantówki wysoka jakość, nowoczesny styl

Współczesne budownictwo stawia na jakość. Inwestorzy, decydujący się na wykończenie konstrukcji budynku elementami z drewna, nie szukają tańszych zamienników lub produktów drewnopodobnych. Chcąc mieć pewność inwestycji w wysoką jakość, elegancję i trwałość warto zdecydować się na użycie kantówek dębowych, które są najbardziej solidnym materiałem, jaki można wykorzystać do wielu pomysłów.

Dominującym stylem, używanym w wykończeniach modernistycznych wnętrz jest trend skandynawski, odznaczający się chłodnym tłem ścian, przełamanym ciepłym akcentem mebli i dodatków. Kantówka drewniana w takich inspiracjach sprawdzi się idealnie. Żaden inny materiał nie zapewni tak efektywnego stylu. Dąb jest podporą lasu, która dumnie reprezentuje drzewostan i jego bogactwo przyrody. Umieszczony w domowych realiach pod postacią elementów gospodarczych, może zapewnić tylko ciepło, przytulność i estetykę, a także trwałość i funkcjonalność przez wiele lat użytkowania.

Renesans swojej użyteczności przechodzi obecnie boazeria lub drewniane parkiety, które oddają wiele ciepła wnętrzom. Kantówka dębowa to solidny budulec, pozwalający na stworzenie mocnej konstrukcji, z której będą korzystać wszyscy domownicy, ciesząc się pięknem, oraz trwałością.

Kolorystyka, lakierowanie, ochrona, które łatwo przychodzą

Mimo iż dąb najlepiej prezentuje się w swojej naturalnej odsłonie, to wszystkie pochodzące od niego produkty, w tym kantówki, można dowolnie barwić, bejcować i lakierować, zgodnie z potrzebami i upodobaniami użytkowników. Zbita struktura dębowego drewna sprawia, że farba nie wchłania się wewnątrz, dlatego malowanie legarów przychodzi szybko i łatwo. Podobnie jest z lakierowaniem i stosowaniem impregnatów powierzchniowych.

Nie ma wątpliwości, że kantówka dębowa jest solidnym materiałem, który może być wykorzystywany do wielu pomysłów. Jego właściwości budulcowe, przynoszą użytkownikom wiele satysfakcji w dobrą inwestycję, która służy przez lata. Szeroka oferta dębowych legarów, które nabyć można w różnych wymiarach sprzyja dopasowaniu ich do wielu konstrukcji, niezależnie od przeznaczenia.