Sprawdź więc, kiedy powinieneś rozważyć wymianę okularów na nowe, a także w jakich sytuacjach wystarczy wymiana samych szkiełek, a kiedy lepiej jest zdecydować się na wymianę również oprawek.

Dwie sytuacje, kiedy wymiana okularów jest konieczna

Zasadniczo okuliści wskazują dwie sytuacje, w których konieczna jest wymiana okularów.

Pierwszą z nich jest zmiana recepty. Jeśli Twój wzrok uległ znacznej zmianie od czasu, gdy zacząłeś nosić okulary, ich wymiana może oznaczać różnicę między dobrym widzeniem a poczuciem frustracji. To samo dotyczy zmiany okularów z jednoogniskowych na dwuogniskowe lub dodania do recepty korekcji astygmatyzmu. Jeśli Twój wzrok zmienił się na tyle, że nie czujesz się komfortowo nosząc okulary, zdecydowanie nadszedł czas, aby kupić nową parę.

Decyzję o takiej wymianie zawsze powinien podejmować okulista. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort w swoich okularach, koniecznie udaj się do specjalisty na badanie wzroku - gdy stwierdzi on, że zaszły poważne zmiany w wadzie wzroku, zdecyduj się na wymianę okularów.

Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy soczewki ulegają zarysowaniu lub pęknięciu. Jeśli powierzchnia soczewki jest tak zniszczona, że nie można przez nią wyraźnie widzieć, należy wymienić soczewki - nawet jeśli oprawka wygląda dobrze. Zarysowania powodują oślepiające odblaski, gdy próbujesz czytać lub prowadzić samochód, natomiast pęknięcia mogą stanowić zagrożenie, ponieważ soczewki mogą pęknąć i wypaść podczas noszenia. W obu przypadkach należy natychmiast podjąć odpowiednie działania, zanim sytuacja się pogorszy.

Wymieniamy szkła czy oprawki też?

Większość optyków zasugeruje, że jeśli nosisz okulary jako podstawowy element korekcji wzroku, powinieneś wymienić obie części naraz. Jeśli soczewki były drogie, możesz od razu poddać się kolejnemu badaniu i rozważyć zmianę soczewek na wyższy poziom korekcji.

Jeśli jednak oprawki były naprawdę drogie, a uszkodzeniu uległy tylko soczewki, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być wymiana tylko ich.

Pamiętaj jednak, że swoją decyzję zawsze warto skonsultować z optykiem, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących tego, które części wymagają wymiany lub jakiego rodzaju części zamienne mogą być potrzebne.

W tym celu, udaj się do najbliższego salonu optycznego na specjalistyczną konsultację.