Przygotowania do ślubu to niezwykle gorący okres w życiu każdego człowieka, który decyduje się na zmianę swojego stanu cywilnego. Młoda Para musi zadbać o każdy szczegół – od wszelkich formalności urzędowych, poprzez zaproszenie gości i dobór stroju, aż po oprawę muzyczną i dekoracje sali weselnej.

Ważne jest także to, aby dobrać firmę, która będzie filmowała tę wyjątkową uroczystość oraz wykona sesję zdjęciową na pamiątkę. Wszystko to zajmuje wiele czasu, a pewne rzeczy trzeba sprawdzać na bieżąco aż do daty wielkiego dnia. Zatem, ile tak naprawdę potrzeba, aby zorganizować ślub?

 

Ile czasu zajmuje organizacja ślubu?

Ślub można zorganizować w tempie ekspresowym – załatwiając jedynie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak większość osób organizując ślub myśli o dobrze zorganizowanej uroczystości, do której przygotowuje się przez co najmniej kilka miesięcy. Często okazuje się, że jeżeli chcemy, aby nasza impreza ślubna odbyła się w wymarzonej sali weselnej czy domu weselnym, konieczne jest zarezerwowanie terminu już nawet pół roku czy rok wcześniej, z uwagi na duże zainteresowanie obiektem. To, ile czasu wcześniej trzeba rozpocząć organizację ślubu, zależy od wielu czynników – od miejscowości, w której będzie odbywał się ślub i organizowane będzie wesele, od miejsca, w którym będzie wesele, a także tego, jakiego fotografa chcemy wybrać i zespołu czy DJ’a, zapewniającego oprawę dźwiękową imprezy. Przebieg wesela wygląda różnie w zależności od lokalnych zwyczajów – o tych z okolicy pisaliśmy więcej na zyciepabianic.pl. Warto o tym pamiętać, bo regionalne trendy są wskazówką, jak powinno wyglądać wesele, aby goście dobrze się bawili.

Jakie formalności należy załatwić przed ślubem?

Jednym z pierwszych kroków po oświadczynach jest wyznaczenie daty ślubu. Coraz częściej odbywa się to tak, że narzeczeni w pierwszej kolejności odwiedzają interesujące ich domy weselne czy hotele i restauracje, w których organizowane są wesela, by sprawdzić, czy w interesującym ich okresie są one dostępne. W Pabianicach i okolicach jest kilka atrakcyjnych miejsc, w których można zorganizować tak ważną, rodzinną uroczystość. Niektórzy wybierają datę po wcześniejszym zapoznaniu się z wolnymi terminami wybranego zespołu muzycznego. W niektórych przypadkach, kiedy zespół jest niezwykle popularny nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, trzeba się liczyć z odległymi terminami. Dopiero po ustaleniu tych dat, młodzi udają się do Urzędu Stanu Cywilnego lub kościoła, w którym ostatecznie ustalają termin ślubu. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że datę ślubu należy podać odpowiednio wcześniej. Z reguły wymaga się co najmniej dwóch miesięcy przed planowanym ślubem. Również w przypadku ślubu kościelnego wymagane jest wcześniejsze ustalenie terminu, z uwagi na konieczność podania na zapowiedzi.

Oprawa ślubu – o czym należy pamiętać?

Nie tylko formalności urzędowe wymagają czasu. Trzeba również pamiętać o tym, że dobór garderoby na ślub z pewnością zajmie więcej niż tydzień. Większość salonów ślubnych i pracowni krawieckich jako minimalny okres przygotowania sukni ślubnej lub jej dopasowania do figury Panny Młodej podaje ok. 6 miesięcy. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wypożyczania sukni, jednak i tutaj warto zacząć poszukiwania wcześniej, z uwagi na konieczność wprowadzenia ewentualnych poprawek do kroju sukni, tak by idealnie leżała na sylwetce.

Równie ważne jest to, aby dobrać dobrego kamerzystę i fotografa. Według bazy danych na filmy-wesele.pl w samych Pabianicach działa około dwudziestu profesjonalnych kamerzystów, a w całej okolicy konkurencja jest znacznie większa. Może nie ułatwia to wyboru, ale dzięki temu znajdziemy coś naprawdę odpowiedniego, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i budżet.

Nie zapomnij o takich detalach, jak dekoracje – trzeba ustalić preferencje na długo przed terminem, żeby obsługa sali mogła na czas przygotować ozdoby. Jeśli dekorujesz lokal własnymi siłami z pomocą przyjaciół, nie zostawiaj kupna materiałów na ostatnią chwilę – lepiej nabyć je wcześniej i być spokojnym. Pamiętaj też o monitorowaniu liczby gości, kiedy zaczną potwierdzać przybycie. To pozwoli uniknąć odrobiny niepotrzebnych kosztów.