Odpowiednie zamontowanie i serwis klimatyzacji w 90% decyduje o jakości i żywotności klimatyzatora. Jeśli podczas instalacji popełniono błędy, później bardzo trudno je naprawić.

Montaż klimatyzacji - zaufaj specjalistom

Instalacja powinna być przeprowadzona przez specjalistów posiadających uprawnienia do instalowania klimatyzatorów, zgodnie z instrukcjami i przy użyciu specjalnego sprzętu. Po instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu nie powinny pozostać żadne zanieczyszczenia, kurz, żadne skrzynki. Sam klimatyzator służy do utrzymania pożądanej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Wentylując powietrze, klimatyzator czyści je, przepuszczając strumień powietrza przez specjalne filtry. Podczas instalacji zadbaj, aby system podziału nie blokował naturalnego światła.

 

Instalacja klimatyzacji - od czego zacząć?

Do każdego klimatyzatora nawet o niskiej mocy (1,5 kW) konieczne jest przeprowadzenie osobnego okablowania elektrycznego i umieszczenie osobnej maszyny w panelu elektrycznym. Ponieważ stare okablowanie może nie wytrzymać. Jeśli instalatorzy ułożą osobne okablowanie dla klimatyzatora, możliwość pożaru zostanie zmniejszona do prawie zera. Zachowaj szczególną czujność, jeśli mieszkasz w kamienicy lub bloku, który ma już swoje lata. W starych domach okablowanie, niestety, nie jest przeznaczone do obciążenia z powodu użycia silnego sprzętu elektrycznego. Drugi etap to instalacja jednostki zewnętrznej. W tym celu instalatorzy wiercą otwory na wsporniki, na których następnie instalują jednostkę zewnętrzną. Jeśli umieścisz go na otwartym balkonie, nie będzie żadnych problemów. Jeśli balkon jest oszklony, urządzenie nie będzie miało wystarczającej ilości powietrza do pracy i wkrótce się zepsuje. Jeśli chcesz przymocować urządzenie do ściany, nie możesz tego zrobić bez mocnych wsporników. Muszą one wytrzymać ciężar kilkakrotnie większy niż ciężar urządzenia. Czasami potrzebny jest również sprzęt w postaci maszyny z wysięgnikiem przeciwpożarowym.

 

Jeśli mieszkasz na wyższych piętrach, jednostkę zewnętrzną można postawić na dachu. Należy jednak pamiętać, że różnica wysokości między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną nie powinna przekraczać 3–20 metrów (w zależności od marki klimatyzatora i modelu). Jeśli twoje mieszkanie znajduje się na parterze, zdecydowanie zalecam powieszenie jednostki zewnętrznej powyżej 1,8–2 metrów nad ziemią i „schowanie” jej w klatce. Niezależnie od wysokości, na jakiej „jednostka zewnętrzna” jest „przykręcana”, nad nią musi być wykonany metalowy daszek. Pozwoli to uratować ją przed śniegiem i soplami, które wiosną mają tendencję do spadania z dachów, niszcząc wszystko na swojej drodze.