Szacuje się, że kawę pije u nas 90% osób dorosłych, a jako naród każdy z nas spożywa około 95 litrów w skali roku. Wahania w tej ostatniej wartości oczywiście są bardzo duże, w końcu każdy z nas ma różne zapotrzebowanie na dodatkowe pobudzenie. Niezależnie jednak od tego ile – warto zadbać o to jak i jaką pijemy kawę.

Poranny zastrzyk energii

Nie raz na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. W istocie – z fizjologicznego punktu widzenia jest to prawdziwe stwierdzenie. Czy wiesz, że jest ono podwójnie ważne dla zwolenników kawy? Po pierwsze, nie powinniśmy jej pić przed godziną mniej więcej 10.30, zwłaszcza na pusty żołądek. Dopiero o tej godzinie zaczyna spadać kortyzol – hormon, którego poziom we krwi zaczyna fizjologicznie spadać  stopniowo ograniczając koncentrację. Kawa zawiera kofeiną, która wchłonięta w jelicie podąża krwią, by przekroczyć barierę krew - mózg i powoduje wzmożoną aktywność. Dzieje się to jednak kosztem energii w postaci glukozy, dlatego zamiast pełnowartościowego śniadania w postaci zdrowej kanapki z wędliną, serem i warzywami mamy ochotę na słodką drożdżówkę lub ciastko. Ta druga opcja niestety dostarczy nam energii na bardzo krótko i w konsekwencji tylko obniży naszą wydajność w ciągu dnia. Oprócz tego kawa posiada bardzo niskie pH równe 5, którym traktując nasz żołądek z samego rana bez wcześniejszego posiłku możemy przyczynić się do wystąpienia wielu chorób związanych z podrażnieniem żołądka. Regularne jego zakwaszanie w ten sposób prowadzi często do powracającej zgagi i choroby wrzodowej.

 

 

Każda kawa, byle nie rozpuszczalna?

Takie stwierdzenie jest bardzo popularne wśród niektórych kawoszy. Sceptycyzm wobec kawy rozpuszczalnej często uzasadniany jest słowami - „to nie jest kawa” - bez większego zastanowienia. W niektórych przypadkach jest to prawda, jednak osoby niewtajemniczone mogą zostać wprowadzone w błąd. Przygotowanie takiej kawy ogranicza się do wysuszenia jej, co obecnie dla zachowania smaku wykonuje się metodą liofilizacji, czyli mrożenia i usuwania lodu drogą sublimacji (odparowania kryształków bez ich przejścia w ciekły stan skupienia). Czymś zupełnie innym są napoje kawowe, które możemy znaleźć w saszetkach tzw. „2 w 1” lub „3 w 1”. To w nich znajdziemy konserwanty, substancje przeciwzbrylające i stabilizatory. Wszystkie te substancje nie pochodzą z ziaren, zostały pozyskane syntetycznie i niektóre z nich mogą obciążyć naszą wątrobę. Spożycie takich napojów najlepiej więc ograniczyć. Co ciekawe, jednak nawet jeśli wybierzemy kawę naturalną, z ziaren, również narażeni jesteśmy na pewne niebezpieczeństwo. Otóż najtańsza kawa może okazać się dla niektórych na dłuższą metę szkodliwa. Badania wykazują, że w kawie nader często wykrywa się mykotoksyny – szkodliwe związki, które wytwarzają grzyby rosnące w magazynach, które nie zapewniają odpowiednich warunków przechowywania. Mykotoksyny te najczęściej należą do grupy wywołującej choroby układu moczowego.

 

 

Użyteczność i przyjemność

Mimo wszystkich tych informacji na temat zagrożeń związanych z piciem kawy należy w końcu przejść do przyjemniejszych emocji, które wywołuje. Dzięki niej wielu z nas radzi sobie ze skupieniem na zadaniach manualnych i nauce – stąd wyjątkowo popularna jest wśród osób pracujących umysłowo. Wcale nie mniej ważna jest jednak przyjemność z samego rozsmakowywania się w różnych odmianach kawy i sposobach jej przygotowania. Tak jak ulubione ziarna wystarczy kupić, tak zdecydowanie nie każdy z nas jest baristą, który potrafi z kawy zrobić sztukę w jakimkolwiek sensie. Zazwyczaj więc, by napić się czegoś bardziej wymyślnego, wybieramy się do kawiarni. Te, w których podaje się naprawdę dobre napoje, mogą być jednak zbyt drogie, by pozwolić sobie na wizytę na co dzień. Na szczęście współcześnie posiadamy szereg ekspresów, które automatycznie zaparzają nam nietuzinkową kawę. Bardzo prostym w obsłudze sprzętem tego typu są ekspresy Dolce Gusto,  do których wystarczy wsadzić kapsułkę, by zaparzyć coś wyjątkowego. Przykładem może być Latte Macchiato, które w wysokiej, przezroczystej szklance prezentuje się imponująco. Na stronie https://www.dolce-gusto.pl/latte-macchiato znajduje się filmik pokazujący proces tworzenia latte przez maszynę. Nie jest to jednak tylko popisowy napój na spotkanie z zaproszonymi do domu gośćmi. Wspomnieliśmy wcześniej, że czarna kawa może podrażniać pusty żołądek, jednak latte idealnie nadaje się do picia podczas śniadania, ponieważ jego kwaśny odczyn łagodzi jeden ze składników – mleko.

Tajemnicą szczęśliwego życia jest dbanie o to, by każdy dzień był wyjątkowy. Jeśli jego integralną częścią jest kawa – nie żałuj sobie najlepszych możliwych doznań i szukaj nowych smaków, by odnaleźć te, które pasują Ci najbardziej.