ad

Dobra wiadomość jest taka, że możemy wziąć sprawy w swoje ręce i skorzystać z III filaru.

Jednym z ciekawszych i korzystnych podatkowo narzędzi, które pomoże Ci zapewnić spokojną przyszłość na emeryturze, jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto inwestować na koncie IKZE.

Czym jest IKZE?

Konto IKZE to produkt oszczędnościowy w ramach tzw. III filaru emerytalnego, który umożliwia indywidualne gromadzenie środków na przyszłą emeryturę. Jego najważniejszymi zaletami są ulgi podatkowe oraz możliwość elastycznego inwestowania środków w różne instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne.

Konto IKZE umożliwia nie tylko oszczędzanie, ale daje również szansę na zwiększenie swoich środków. Już dzisiaj pomyśl o tym, jak zabezpieczyć swoją przyszłość.

Korzyści podatkowe IKZE

Korzyści podatkowe to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto założyć konto IKZE. Dzięki niemu nie tylko gromadzisz pieniądze, ale też możesz odliczyć wpłaty na konto od podstawy opodatkowania w ramach rocznego rozliczenia PIT. Nie płacisz też podatku od zysków kapitałowych, tylko zryczałtowany podatek dochodowy na koniec inwestycji.

Oszczędzanie na koncie IKZE ma następujące zalety:

·        Wpłaty na ten rachunek obniżają Twój bieżący dochód podlegający opodatkowaniu, a więc Twoje zobowiązanie wobec fiskusa jest niższe.

·        Wypłaty z IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego podlegają preferencyjnemu opodatkowaniu stawką w wysokości 10%, co jest znacznie korzystniejsze niż standardowa skala podatkowa, której podlegamy w ramach dochodów z pracy, czy prowadzonej działalności.

Co ważne – środki te mogą być dziedziczone.

Pamiętaj jednak o warunkach, które musisz spełnić, żeby zrealizować wspomniane wyżej korzyści podatkowe. Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie:

1.     Pieniądze z IKZE możesz wypłacić dopiero po 65. roku życia.

2.     Wpłat musisz dokonywać przynajmniej przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Decyzja o zwrocie środków przed przejściem na emeryturę jest możliwe, ale wiąże się z konsekwencjami podatkowymi, ponieważ konieczne będzie wtedy rozliczenie i uregulowanie podatku dochodowego.

Limity wpłat na IKZE w 2024 r. a ulga podatkowa

Dużym atutem IKZE jest to, że ulgę podatkową poczujesz już w pierwszym roku oszczędzania. To ile zyskasz, zależy od tego, ile wpłacisz na IKZE w danym roku.

Warto jednak wiedzieć, że maksymalny roczny limit wpłat na konto IKZE jest ograniczony ustawą i wynosi 1,2-krotność przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

Limit wpłat na IKZE w 2024 r. wynosi:

·        9388,80 zł dla osób fizycznych.

·        14083,20 zł w przypadku osób samozatrudnionych.

Ulgi i korzyści podatkowe powodują, że IKZE jest jednym z najkorzystniejszych narzędzi oszczędzania na emeryturę. To dodatkowy kapitał, który zostaje w Twoim portfelu. Możesz go zainwestować (na przykład wpłacając na Indywidualne Konto Emerytalne – IKE) lub wydać zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Jak inwestować pieniądze na koncie IKZE?

Interesuje Cię inwestowanie w ramach konta IKZE? Możesz powierzyć pieniądze odpowiedniej instytucji (np. fundusz inwestycyjny) lub inwestować je samodzielnie, zakładając konto IKZE w domu maklerskim.

Jedną z instytucji finansowych, które oferują obsługę kont IKZE, jest dom maklerski Michael / Ström. Otwierając konto IKZE w Michael / Ström Dom Maklerski, zyskujesz dostęp do instrumentów finansowych, które pozwolą Ci zdywersyfikować portfel inwestycyjny i dadzą szansę na potencjalne zyski oraz wygodne zarządzanie środkami. Co ważne – otwarcie takiego konta i jego prowadzenie nie wiążą się z żadnymi opłatami.

Jedną z atrakcyjnych opcji inwestycyjnych, z której możesz skorzystać w ramach konta IKZE w Michael / Ström Dom Maklerski, są obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne.

Co musisz o nich wiedzieć?

Obligacje skarbowe są uznawane za stosunkowo bezpieczne instrumenty finansowe. Są emitowane przez państwo i oferują zwrot przy stosunkowo niewielkim ryzyku (dość trudno sobie wyobrazić, że państwo zbankrutuje i stanie się niewypłacalne, choć oczywiście nigdy nie można tego wykluczyć). Obligacje skarbowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać długoterminowo.

Obligacje korporacyjne to z kolei atrakcyjna opcja dla osób gotowych podjąć nieco większe ryzyko w zamian za potencjalnie wyższą stopę zwrotu. Odpowiednio zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych emitowanych przez firmy o stabilnej sytuacji finansowej i solidnych fundamentach, może wygenerować wyższy zysk niż formy oszczędzania uznane za tradycyjne, czyli np. lokaty bankowe.

Obligacje skarbowe lub obligacje korporacyjne oferują również stałe przepływy finansowe w postaci kuponów. Możesz je reinwestować i korzystać z efektu procentu składanego.

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Emerytura może być przyjemna, o ile wcześniej zabezpieczysz swoje finanse. Nasz system emerytalny, który opiera się głównie na świadczeniu z ZUS, może nie zapewnić wystarczających świadczeń. Trudno Ci będzie wtedy utrzymać standard życia, do którego jesteś przyzwyczajony/przyzwyczajona.

Dlatego warto już dziś zacząć gromadzić kapitał na przyszłość. Regularne oszczędzanie (np. na koncie IKZE lub IKE) pozwoli Ci osiągnąć niezależność finansową i spokojną przyszłość.