To doskonały wybór dla właścicieli kawalerek i małych mieszkań, ale coraz częściej decydują się na niego także osoby mieszkające w dużych lokalach. Zaprojektowanie pomieszczenia łączącego strefę kuchenną ze strefą wypoczynku nie jest jednak łatwe. Trzeba wybrać funkcjonalne meble, odpowiednie materiały wykończeniowe, zadbać o spójność wnętrza i o wydzielenie stref. Ta ostatnia kwestia budzi ostatnio najwięcej wątpliwości. Zdecydować się na barek, wyspę, ażurową ściankę, a może zrezygnować z przegrody? Pytań jest wiele, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję.

Czy warto zdecydować się na aneks bez barku lub wyspy?

Trendy w aranżacji kuchni 2020 opierają się przede wszystkim na zacieraniu granic między częścią kuchenną a wypoczynkową. Odradza się umieszczanie barków, ścianek, wysp i innego rodzaju przegród. Zamiast tego mamy decydować się na ujednolicanie przestrzeni tak, by obie strefy były ze sobą w pełni spójne. Stąd zalecenia o stosowaniu tego samego koloru ścian, mebli i podłóg. Stąd także wytyczne dotyczące materiałów używanych do wykończenia aneksu. Pozbycie się elementów oddzielających ma określone  konsekwencje w zakresie aranżacji.  Kuchnia powinna wyglądać elegancko, by wpisać się w klimat salonu, dlatego mają dominować w niej marmury, kamienie, drewno lub materiały imitujące te surowce. Przy wyborze mebli mamy kierować się zasadą prostoty i minimalizmu. Kuchnia otwarta na salon musi być przecież kuchnią z klasą. Rezygnacja z barku lub wyspy to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w bardzo małych pomieszczeniach. Gdy walka o każdy centymetr przestrzeni trwa, lepiej nie pozbawiać się wolnego miejsca. Jeżeli jednak zależy ci na przegrodzie, zamiast wyspy możesz ustawić mały stół z krzesłami. On także doskonale spełni tę rolę.

Wyspy i barki mają wiele zalet

Pozbycie się przegród zapewni nam wolną przestrzeń, ale na pewno nie tę służącą do przechowywania naczyń i produktów. Tymczasem w wyspie możemy umieścić dodatkowe szafki i szuflady. Blat zapewni dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków, a gdy ustawisz w kuchni stylowy hoker barowy, zamienisz wyspę lub barek w stół. Z pewnością docenisz tę możliwość, gdy będziesz chciał przekąsić coś na szybko lub wypić poranną kawę. Co więcej, taki element będzie stanowił doskonałą ozdobę. W sklepach dostępne są bowiem hokery w różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, które nadadzą wnętrzu nowoczesny charakter. Wyspy i barki mają jeszcze jedną dużą zaletę – umożliwiają bezpośredni kontakt z domownikami i gośćmi. Podczas przygotowywania potraw będziesz zwrócony twarzą w stronę pokoju, więc stale będziesz mieć wszystkich na oku. No dobrze, ale co wybrać? Wyspę, czy może jednak barek? Odpowiedź w dużej mierze zależy od naszych preferencji. Trzeba jednak podkreślić, że wyspy zdecydowanie lepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach, a barki nadają się raczej do małych mieszkań.

Czy tylko plusy?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Tak jest również w tym przypadku, choć należy podkreślić, że tych drugich jest naprawdę niewiele. Główny problem to utrzymywanie czystości. Blat wyspy lub barku jest wyeksponowany, dlatego bałagan będzie natychmiast rzucał się w oczy. Zawsze należy więc mieć się na baczności. Warto zainwestować w różnego rodzaju pojemniczki i organizery, które pomogą nam utrzymywać porządek. Niektórzy podkreślają, że barki i wyspy to dodatkowy koszt. W tej kwestii wiele zależy jednak od naszego wyboru. Nie musimy przecież kupować mebli wykonanych z drogich luksusowych materiałów. Z pewnością znajdziemy coś w rozsądnej cenie.

Umieszczenie w kuchni barku lub wyspy niesie ze sobą wiele korzyści. Zalet jest zdecydowanie więcej niż wad. Jeżeli więc zdecydujesz się na to rozwiązanie, szybko docenisz jego olbrzymią funkcjonalność.