ad

By kupić nieruchomość od dewelopera tak, by uniknąć późniejszych rozczarowań, każdemu etapowi transakcji trzeba poświęcić dużo uwagi. Jak wygląda zakup mieszkania z rynku pierwotnego oraz czego należy się spodziewać?

Wybór nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku? Jeśli nie mamy jeszcze na oku naszego wymarzonego lokalu, czeka nas konieczność wybierania go spośród ofert wielu deweloperów. Proces ten należy zacząć od możliwie jak najbardziej oszacowania naszego budżetu. Jeżeli zamierzamy skorzystać z pomocy banku, na tym etapie określamy też naszą zdolność kredytową. Trzeba także pamiętać, że samo mieszkanie to nie wszystko – jeśli decydujemy się na zakup lokalu w stanie deweloperskim, musimy doliczyć koszty wykańczania wnętrza. Kolejnym krokiem jest wybór lokalizacji – to od niej w dużej mierze zależeć będzie komfort mieszkania. W tym wyborze należy uwzględnić swój styl życia oraz potrzeby dotyczące warunków panujących w okolicy. Gdy uda się już określić budżet i lokalizację, możemy przystąpić do przeglądania ofert. Nie podejmujmy jednak decyzji o zakupie wyłącznie na bazie ogłoszenia – zasięgnijmy opinii o deweloperze i sprawdźmy jego doświadczenie. W tym celu możemy wykorzystać tematyczne fora w Internecie lub nawiązać kontakt z właścicielami innych lokali wykonanych przez daną firmę.

Co robić, gdy już znajdziemy interesującą nas nieruchomość?

Jeśli udało się nam już wybrać najciekawszą ofertę, możemy nawiązać kontakt z deweloperem, by uzyskać jeszcze więcej informacji. W tym celu możemy zażądać wglądu w prospekt informacyjny inwestycji, czyli dokument przedstawiający między innymi status prawny dewelopera oraz działki, wydane zezwolenia i termin zakończenia prac. Dowiemy się z niego także o planie zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek i o planowanych w pobliżu inwestycjach. Wiarygodność dewelopera możemy weryfikować poprzez uzyskanie od niego danych na temat sposobów zabezpieczenia interesów potencjalnych nabywców. Jeśli nic nie wzbudzi naszych podejrzeń, możemy wybrać lokal i uzyskać od sprzedającego prospekt zorientowany konkretnie na interesującą nas część budynku. Na tym etapie możemy także negocjować ceny za poszczególne udogodnienia, na przykład za miejsce parkingowe. Jeśli warunki nam odpowiadają, podpisujemy umowę deweloperską. Każdy punkt tego dokumentu powinien pokrywać się z informacjami, których wcześniej udzielił nam deweloper i z warunkami, które wynegocjowaliśmy.

Po zakupie mieszkania – na co teraz należy się przygotować?

Jeśli budynek, w którym znajduje się zakupione mieszkanie od dewelopera, wciąż jest w budowie, musimy poczekać, aż deweloper zakończy wszystkie prace i udostępni nam mieszkanie w wybranym przez nas stanie. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na zakup lokalu wykończonego pod klucz, czeka nas również samodzielne wykańczanie mieszkania. W momencie odbioru mieszkania dokładnie sprawdzamy, czy każdy jego element został wykonany zgodnie z zawartą przez nas umową. Szczególną uwagę zwracamy tu na wymiary pomieszczeń oraz standard wykończenia. W razie wykrycia wad możemy zobowiązać dewelopera do naprawienia ich. Gdy deweloper zakończy wszelkie prace, możemy już podpisać ostateczną umowę, ubezpieczyć mieszkanie oraz przystąpić do wykańczania lokalu.