Ważną rolę w takich przestrzeniach odgrywają dobrze dopasowane lampy. Czym wyróżniają się skandynawskie oprawy? Jakie produkty warto wprowadzić do pokoju dziennego urządzonego w tym duchu? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Wnętrza skandynawskie – prostota i zwrot w stronę natury
Styl skandynawski idealnie sprawdza się w pokojach rekreacyjnych i przestrzeniach reprezentacyjnych. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bowiem tendencja, w której stawia się na wygodę użytkowników i budowanie przytulnego klimatu w oparciu jednak o bardzo proste i minimalistyczne środki. Używa się zatem geometrycznych form mebli i dodatków – bez nadmiernych dekoracji i ornamentów. Główne walory ozdobne wnętrza tkwią w wysokiej jakości zastosowanych materiałów.
A jakich surowców używa się w przestrzeni skandynawskich? Przede wszystkim stawia się na produkty, takie jak drewno, tekstylia, wiklina i cegły w nieprzetworzonej formie, z zachowaniem naturalnej faktury i koloru. Tak buduje się przytulność i nastrojowość miejsca, sprzyjającą spokojnemu wypoczynkowi i regeneracji sił.
Zasady te dotyczą wszystkich elementów wystroju, w tym również dobrze dopasowanych opraw oświetleniowych, które tworzą spójny wizualnie system.
Lampy skandynawskie w salonie – co może się przydać?
Z czego składa się oświetlenie w salonie? To pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym spędzamy każdego dnia sporo czasu. Z tego też względu potrzeba w nim przynajmniej kilku opraw oświetleniowych.
Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne – w tej roli pojawiają się modele sufitowe i wiszące (w zależności od wielkości wnętrza). Lampy zadaniowe lub oświetlenie boczne dopełnia system i tworzy komfortowe warunki do wypoczynku. W salonie ustawia się zatem modele stojące (podłogowe i stołowe), które rozjaśniają strefę relaksu w pobliżu kanapy i fotela lub ekran telewizora, by zwiększyć komfort oglądania ulubionych programów wieczorową porą.
Ciekawym uzupełnieniem systemu są produkty dekoracyjne. Mogą to być kinkiety ścienne (oświetlające zdjęcia i grafiki na ścianach), ale też oczka wpustowe, lampy liniowe oraz taśmy LED w specjalnych osłonach. To one wpływają na finalny nastrój i przytulność wnętrza. Spory wybór takich lamp dostarcza choćby AZzardo.
Czym wyróżniają się lampy skandynawskie?
Po czym rozpoznać lampy skandynawskie? Przede wszystkim są to proste, geometryczne konstrukcje, wykonane z trwałych materiałów. Najczęściej pojawia się konstrukcja z drewna w naturalnym odcieniu (np. lampy na trójnogach lub oprawy wiszące). Dużą popularnością cieszą się także modele metalowe o srebrzystej powierzchni.
Warto zwrócić uwagę na osłony źródeł światła. Może to być szklany, mlecznobiały klosz (np. lampy kule), choć znakiem rozpoznawczym tego nurtu pozostają niezmienne tekstylne abażury – jednobarwne lub w geometryczne wzory – cylindryczne, prostopadłościenne.
Nie sposób też nie wspomnieć o kwestii żarówek do lamp skandynawskich. Skoro styl ten opiera się na naturze, najchętniej stosuje się energooszczędne produkty w technologii LED, należące do najwyższych klas energetycznych. To praktyczne oświetlenie, pozwalające obniżyć wysokość domowych rachunków, a przy tym zachować optymalne warunki świetlne w każdym wnętrzu.
Nowoczesne i modne oświetlenie skandynawskie w pokoju dziennym
Lampy skandynawskie są piękne w swojej prostocie. Łączą najwyższą funkcjonalność z minimalistycznym designem, który świetnie wpisuje się we wnętrza właśnie w tym duchu, ale też w szereg innych pomieszczeń nowoczesnych. Dzięki nim dodaje się klimatu, dekoruje i ociepla przestrzeń – co w przypadku salonu ma niebagatelne znaczenie.
Komentarze do artykułu: Lampy skandynawskie
Nasi internauci napisali 0 komentarzy