Co ciekawsze, co więcej, do opracowania elementów konstrukcyjnych używane jest przez budowlańców drewno klejone. Co to jest za materiał? Czy dalej jest to drewno, a może już to jest laminat?

Drewno klejone zbudowane jest z szeregu lameli połączonych ze sobą za pomocą kleju oraz mikrowczepów. Jest to więc materiał na wskroś naturalny i ekologiczny. Połączenie lameli sprawia, że drewno to staje się bardzo trwałe i jednocześnie zachowuje swoją lekkość. Dzięki temu można budować nawet bardzo długie elementy z drewna klejonego, bez konieczności stawiania dodatkowych podpór. W zależności od potrzeb można uzyskać drewno klejone klasy KVH, lub też drewno klasy BSH. Drewno z pierwszej grupy jest uzyskiwane poprzez klejenie wzdłużne przy użyciu mikrowczepów. Natomiast drewno jakości BSH jest również wstępnie klejone wzdłużnie na mikrowczepy, jednak w późniejszym etapie jest również klejone warstwowo w grubości. Takie drewno jest o wiele bardziej wytrzymałe i doskonale nadaje się do bardzo wymagających konstrukcji drewnianych.

Drewno, które jest używane do produkcji drewna klejonego, musi być odpowiednio przygotowane. Po pierwsze, jest ono suszone komorowo. Suszenie komorowe polega na umieszczeniu drewna w specjalnych komorach, gdzie poddaje się je obróbce cieplnej. Dzięki uzyskiwanej temperaturze około 60 stopni Celsjusza, drewno nie tylko jest suche, ale również pozbawiane wszelkich szkodliwych mikroelementów oraz bakterii i grzybów. Takie drewno jest w późniejszym okresie obróbki poddawane ciśnieniowemu impregnowaniu. Po impregnowaniu drewno jest czterostronnie strugane, często z fazowaniem krawędzi. To pomaga w późniejszym łączeniu poszczególnych lameli w jedną całość. Elementy drewna klejonego są droższe niż podobne elementy wykonane z drewna litego. Jednak wykazują się o wiele wyższymi parametrami, które uzasadniają jego wyższą cenę. Specjaliści z zakresu budownictwa podkreślają również, że elementy z drewna klejonego mają o wiele lepsze parametry niż nowoczesne materiały budowlane, jak beton, żelbeton, stal czy aluminium.