Od września nowe grupy przedszkolaków i pierwszoklasistów pojawią się w przedszkolach i szkołach. Niektórzy rodzice usłyszą od pedagogów, że ich dziecko ma zaburzenia mowy i wymaga konsultacji z logopedą. O wadach wymowy dzieci rozmawiamy z mgr. Małgorzatą Czaplińską – neurologopedą i pedagogiem:
 
Rodzice nierzadko zastanawiają się, czy ich dziecko mówi poprawnie. Kto nam powie, czy rozwój mowy jest opóźniony, zaburzony i czy aby odpowiedni do wieku rozwojowego dziecka? 
- Na podstawie tego, jak dziecko mówi, oceniamy jego rozwój intelektualny, emocjonalny i jego dojrzałość szkolną. Utrwalone, niewyprowadzone zaburzenia mowy czy wady wymowy powodują, że dzieci piszą z błędami, niepoprawnie czytają. Wtedy odczuwają brak swobody i chęci wypowiadania się.
 
Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do logopedy?
- Wizyta u logopedy jest niezbędna w przypadku, jeżeli rodzic zauważy, że rozwój mowy dziecka jest nieprawidłowy, odstający od rówieśników. A także wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo wymawia pewne głoski. Korygowanie wad wymowy lub powodujących je wad zgryzu czy wad anatomicznych jest bardzo ważne. Niewyleczone wady mogą utrudniać dziecku przyswajanie pisania i czytania.
 
Jakie są przyczyny zaburzeń mowy?
- Możliwe przyczyny nieprawidłowości zaburzeń mowy u dzieci to: nieprawidłowości anatomiczne, słaba kontrola nad narządami mowy, krzywy zgryz, słaby słuch, problemy z oddychaniem, problemy z połykaniem, predyspozycje genetyczne, a nawet naśladowanie kogoś z otoczenia mającego wadę wymowy.
 
Okazuje się, że co roku duża grupa pierwszoklasistów pojawia się w szkole z wadami wymowy. Jak to możliwe?
- Wielu rodziców myśli, że dziecięce problemy z mówieniem znikną same i nie ma potrzeby chodzenia do logopedy. By prawidłowo rozpoznać owe przyczyny, konieczna jest wizyta u specjalisty. On ustali najskuteczniejszą terapię. Dobierze odpowiednie ćwiczenia, które dziecko będzie wykonywało w jego gabinecie. Zaleci także zadania do wykonywania w domu pod okiem dorosłych.
 
Problem nie rozwiąże się sam?
- Bez względu na zaburzenie zasada jest jedna: nie zwlekaj!  Im szybciej dziecko trafi z wadą wymowy do specjalisty, tym łatwiej będzie ją skorygować. Likwidowanie wad wymowy może trwać długo. Dlatego kontakt z logopedą trzeba nawiązać odpowiednio wcześnie, by dziecko rozpoczynające naukę w szkole nie miało problemów z prawidłową artykulacją.
 
Niektórzy rodzice nie przywiązują wagi do tego, że dziecko nie mówi prawidłowo. Jakie to może mieć konsekwencje?
- Bez fachowej pomocy wady pozostaną na całe życie. Mają one wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości dziecka, na jego relacje z rówieśnikami, a przede wszystkim utrudniają naukę pisania i czytania. Spora grupa rodziców zakłada, że z czasem dziecko wyrośnie z problemu wymowy. Niektórzy wskutek ciągłego obcowania z dzieckiem i łatwości porozumienia się w sobie znany sposób nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia problemu. Słuchajmy naszych dzieci. Pamiętajmy, że od nas samych zależy jak będą mówić.
 
---------
Rodzicu! Jeżeli masz dziecko, którego rozwój mowy nie przebiega prawidłowo, logopeda pomoże stymulować mowę Twojego dziecka. Usprawni jego narządy artykulacyjne lub skieruje do innych specjalistów. Wczesne podjęcie działań profilaktycznych, terapeutycznych nie doprowadzi do utrwalenia błędnej wymowy.