Maluchy i muzyka

W środę, 7 listopada do Filharmonii (ul. Narutowicza 20/22,  Łódź) zapraszamy najmłodszych. Warsztaty Baby Boom Bum, prowadzone metodą amerykańskiego badacza, prof. Glordona odbędą się w trzech grupach: dla niemowląt o godz. 10.00, dla dzieci w wieku 1-2 lata o godz. 11.00, dla dzieci w wieku 2-3 lata o godz. 12.00. Bilet wstępu – 30 zł – obejmuje udział dziecka z maksymalnie dwojgiem osób towarzyszących.

Inauguracja festiwalu „Tansman 2012”

Utwory muzyczne inspirowane tekstami religijnymi, lecz niosące uniwersalne przesłanie humanistyczne, jednoczą słuchaczy niezależnie od narodowości i wyznawanej wiary. Takie kompozycje wybrano na koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”. W piątek, 9 listopada o godz. 19.00 zabrzmią trzy Psalmy i oratorium „Prorok Izajasz” patrona festiwalu. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina wystąpi tenor Rafał Bartmiński. Wstęp na koncert kosztuje 48-32 zł (bilet normalny), 38-22 zł (ulgowy).

A przed koncertem…

… zapraszamy na spotkanie z cyklu „Szkoła słuchania”. W tym roku ten cykl pogadanek, prowadzonych przez dyrektora artystycznego FŁ Lecha Dzierżanowskiego, poświęcony jest muzyce współczesnej, a spotkanie listopadowe - utworom neoklasycznym. Początek o godz. 18.00 w Sali Kameralnej. Wstęp wolny.

Judeo-chrześcijańskie medytacje

Włoski pisarz i chemik żydowskiego pochodzenia Primo Levi (1919–1987) pozostawił po sobie książki autobiograficzne i filozoficzne („Czy to jest człowiek”, „Pogrążeni i ocaleni”), odnoszące się do jego wstrząsających przeżyć w obozie zagłady w Auschwitz w czasie II wojny światowej. Jego postać i pisarstwo zainspirowały już kilku muzyków, m.in. brytyjskiego artystę rockowego Petera Hammilla oraz duńską grupę muzyczną Lack. Z okazji 25. rocznicy śmierci Leviego korsykańska grupa wokalna „A Filetta” przygotowała program z wykorzystaniem tekstów jego oraz Jean-Claude’a i Jean-Yves Acquavivy, Pampasgiolu, Petru Santucci. Muzykę do medytacji, nawiązujących do historii antyfaszystowskiego ruchu oporu na Korsyce, skomponowali Jean-Claude Acquaviva, Jean-Michele Giannelli i Bruno Coulais.
Na koncert „Bracanà”, odbywający się w ramach festiwalu „Tansman 2012”, zapraszamy w poniedziałek, 12 listopada, o godz. 19.00. Bilety kosztują 48–32 zł (normalne) oraz 38–22 (ulgowe).

Minimal music – maksimum muzyki

Nurt minimal music cechuje radykalne ograniczenie środków kompozytorskich i uporczywa powtarzalność motywów. Mimo to utwory takie cechuje wielka siła wyrazu. Zaliczane do nurtu minimal music utwory Arva Pärta i Philipa Glassa wykonają w Filharmonii artystki z Kanady: skrzypaczka Angèle Dubeau i założona przez nią Żeńska Orkiestra Kameralna „La Pietà”. Koncert, organizowany w ramach festiwalu „Tansman 2012”, odbędzie się we wtorek, 13 listopada o godz. 19.00. W programie znajdą się też utwory Aleksandra Tansmana („Tombeau de Chopin”), Srula Irvinga Glicka, laureata Nagrody Salomona Schechtera i Ateret Kavod („Ceremonia ślubna Rabiego w synagodze przy ulicy Palmerston” – polska premiera), Jonny'ego Greenwooda, Georgesa Bizeta i George'a Enescu. Koncertowi towarzyszy wystawa „minimal art”, przygotowana przez kuratorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Bilety na koncert kosztują 48–32 zł (normalne) oraz 38–22 (ulgowe).

Światowe prawykonanie

Czeski kompozytor Kryštof Mařatka, laureat Grand Prix szóstej edycji konkursu im. Tansmana (2006) należy dziś do grona twórców cenionych na arenie międzynarodowej. Pisze na zamówienie Unii Europejskiej, Republiki Czech, Francji i takich artystów, jak Patrick Gallois czy Elżbieta Chojnacka. Jego nowy utwór pt. „Vabeni” zabrzmi w poniedziałek, 19 listopada, o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Będzie to przedostatni koncert tegorocznego festiwalu im. Tansmana.
Utwór, zamówiony przez Festiwal „Tansman”, Radio France i Toronto Philharmonic, będzie mieć tego dnia swą prapremierę. Został zadedykowany Václavowi Havlowi, jednemu z największych działaczy wolnościowych w II połowie XX wieku, intelektualiście i pisarzowi.
„Vabeni” to trzecia część tryptyku „Symfonia Starego Świata”. Nawiązuje do instrumentów epoki kamienia łupanego oraz do narodzin języka i pierwszych prób wokalnych człowieka. „Sztuka czasów prehistorycznych stanowi fascynującą skarbnicę form artystycznych: świadectwo nieskrępowanej wyobraźni ludzkiego ducha, który reaguje w sposób nieprzewidywalny i nowatorski na fakt własnego istnienia” – wyjaśnia kompozytor.
Bilety kosztują 48–32 zł (normalne) oraz 38–22 (ulgowe).

Szczegóły na temat przedstawionych wyżej koncertów znajdą Państwo na stronach internetowych Filharmonii Łódzkiej oraz festiwalu „Tansman 2012" (koncerty festiwalowe).