Konkurs „Mazania się spełniają” towarzyszył zakończonej na początku stycznia 12. edycji akcji „Pluszaki dla Edukacji”. Prace małych artystów walczyły o miejsce w przyszłorocznej kolekcji zabawek IKEA. Dla 20 polskich finalistów dodatkową nagrodą było „ożywienie” pluszaków, które narysowały. Wśród dzieci, które otrzymały swoje wymarzone maskotki, znalazło się czworo mieszkańców województwa łódzkiego.

W Polsce na konkurs „Mazania się spełniają” wpłynęło ponad 3.000 prac. Do finału konkursu w centrali firmy IKEA przekazanych zostało 20 najciekawszych, wśród których znalazły się prace czwórki dzieci z województwa łódzkiego. Rysunki wymarzonych pluszaków maluchy mogły tworzyć w domu lub podczas warsztatów w IKEA Łódź.

Wojtek, Iga, Olaf i Alicja – mieszkańcy Sieradza, Pabianic, Kamieńska oraz Huty Dłutowskiej – to czwórka finalistów konkursu z województwa łódzkiego. To między innymi ich prace zostały „ożywione” przez Maję Mencel ze Stowarzyszenia Babiniec i na początku stycznia trafiły do dzieci w postaci wymarzonych pluszaków.

Szwedzkie jury stanęło przed dużym wyzwaniem, gdyż musiało wybrać 10 najciekawszych rysunków spośród 800 nadesłanych z 40 różnych krajów. Wśród szczęśliwców, którzy w przyszłym roku znajdą pluszaki swojego autorstwa wśród zabawek dostępnych w sklepach IKEA na całym świecie, znalazły się dzieci w wieku 4-10 lat, pochodzące z Norwegii, Rumunii, Holandii, Chorwacji, Tajwanu, Wielkiej Brytanii, Malezji, Belgii, Hiszpanii i Cypru.

Maskotki stworzone na podstawie rysunków będą wspierać przyszłoroczną, 13. edycję akcji „Pluszaki dla Edukacji”. W jej ramach ze sprzedaży każdej pluszowej zabawki IKEA przeznaczy 1 euro na rzecz programów edukacyjnych UNICEF i Save The Children. W tym roku w ramach globalnej zbiórki na ten właśnie cel przekazanych zostało aż 10,1 mln euro.