ad

Idealny rozmiar materaca

Najbardziej standardowy rozmiar materaca dla jednej osoby to 120X200 cm, przy czym 200 cm to oczywiście długość, a 120 cm to szerokość materaca. Taki materac pozwala Ci spać komfortowo niezależnie od Twojej wagi, wzrostu, ani tego, czy często zmieniasz pozycję w ciągu nocy. Materace 120X200 cm mogą być jednak za małe dla par. Najbardziej polecane są im materace o wymiarach 140X200 cm. W przypadku partnerów o większych sylwetkach, szerokość materaca powinna być jeszcze większa, żeby przy zmianie pozycji partnera, nadal komfortowo Ci się spało.

Materace 120x200 - jaki materiał najlepszy

Taki standardowy rozmiar ma większość typów materacy - piankowych, kieszeniowych czy multipocket. Sprawdź, który z nich najlepiej się sprawdzi w Twojej sypialni.

  • Materace piankowe - są bardzo elastyczne i dobrze podpierają kręgosłup. Skutecznie zmniejszają bóle pleców i łagodzą napięcia mięśni. Tak działają zwłaszcza materace piankowe do łóżka termoelastyczne, które pod wpływem temperatury i nacisku ciała dopasowują się kształtem do kręgosłupa. Również wygodne, ale bardziej ekonomiczne, są materace z pianki wysokoelastycznej, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego nacisku. Alergikom są za to polecane materace piankowe lateksowe. W lateksie trudniej gromadzi się wilgoć i rozwijają mikroorganizmy, a do tego to jeden z niewielu materiałów, który nie uczula. Z dodatkiem pianki lateksowej jest na przykład materac Hilding Boogie. Lateks gwarantuje w nim idealną wentylację, natomiast powlekający materac pokrowiec Tencel dodatkowo pochłania wilgoć i zapobiega rozwojowi bakterii.
  • Materace sprężynowe - najpopularniejsze to materace kieszeniowe lub multipocket. Sprężyny są w nich umieszczone w kieszeniach, co amortyzuje wszystkie drgania na łóżku. Dlatego ten typ materacy jest polecany zwłaszcza parom. Kieszenie w materacu sprawiają, że partnerzy nie czują swoich wzajemnych ruchów. W materacach typu multipocket sprężyn jest więcej, dlatego są one najbardziej wytrzymałe. Taki jest na przykład materac Hilding Flamenco, który z dwóch stron ma dwie różne twardości. Pozwala Ci to łatwo dopasować idealną dla siebie. Pokrowiec Velvet zapobiega natomiast przyleganiu kurzu do materaca.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując materac 120X200?

Wybierz jego odpowiednią twardość. Większość osób najlepiej wysypia się na średniotwardych materacach, ale to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli masz jednak wyższą wagę, najlepiej Twój kręgosłup będą podtrzymywały materace twarde. Zwróć też uwagę na gwarancję, jaką daje Ci sklep z materacami. Im jest dłuższa, tym możesz liczyć na to, że materac jest bardziej solidny i trwalszy. Ważne, aby znajdujący się na materacu pokrowiec był też zdejmowany i mógł być prany w pralce. To bardzo ułatwia higienę materaca i wydłuża tym samym jego żywotność. Niektóre pokrowce mają dodatkowo właściwości antybakteryjne, antyalergiczne albo są niezwykle delikatne dla skóry, nawet tej bardzo wrażliwej. Model Hilding Rumba ma pokrowiec z dodatkiem lawendy, która działa bakteriobójczo.

 

*Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.