Oznacza to więcej radości i miłości, ale także dodatkową liczbę ubrań, butów i różnych sprzętów. Urządzenie mieszkania dla całej szczęśliwej gromadki jest nie lada wyzwaniem. Nawet przedpokój musi być specjalnie przystosowany do pomieszczenia wszystkich niezbędnych rzeczy. Jak urządzić korytarz i jakie meble do niego wstawić, żeby jak najlepiej spełniał swoją funkcję?

Pojemność i dostępność

Przy kilku pociechach meble do przedpokoju muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim, powinny one być wystarczająco duże i pojemne, żeby móc spokojnie schować w nich ubrania wszystkich członków rodziny. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku zakup mebli na miarę, zaprojektowanych specjalnie z myślą o całej rodzinie. Warto też przyjrzeć się gotowym zestawom, dzięki którym całe pomieszczenie będzie wyglądać estetycznie i stylowo.

Takie rozwiązania, jak kilkupoziomowe szafki na buty, systemy segregacji w szafie i szufladach czy duże, pojemne szafki doskonale sprawdzą się przy większej ilości osób. Jeśli jest taka potrzeba, warto zainstalować dwa zestawy zewnętrznych wieszaków, przy czym jeden z nich może znajdować się niżej, na wysokości dostępnej dla najmłodszych. Pomyślmy też o odpowiednio niskim siedzisku, na przykład pufie lub dziecięcym krześle.

Dodatkowym ułatwieniem dla dzieci mogą być również łatwo wysuwane szuflady na szynach, przesuwane drzwi i nisko umieszczone półki. Dobrym pomysłem będzie postawienie w przedpokoju niewielkiego stołka lub taboretu, dzięki któremu będzie można dostać się do wyżej umieszczonych zakamarków. Warto angażować dzieci do prostych prac domowych, takich jak sprzątanie, już od najmłodszych lat.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do przedpokoju dla wielodzietnej rodziny, jest ich podatność na zniszczenia. Doskonale wiadomo, że dzieci mają tendencję do intensywnego korzystania z wielu przedmiotów. Dlatego wszystkie sprzęty powinny być mocne i wytrzymałe, wykonane z dobrej jakości materiałów.

Niebagatelne znaczenie ma również ich kolor. Lepiej wybierać ciemniejsze odcienie, na których nie będzie widać zabrudzeń. To samo z resztą dotyczy ścian. Jeśli jednak zdecydujemy się na przykład na białą lub beżową kolorystykę, postawmy na łatwe do wyczyszczenia powierzchnie, na przykład lakierowane drewno czy śliską tkaninę na obiciach siedzisk.

O ile zniszczone przedmioty można naprawić lub wymienić, to zdrowie naszych pociech jest niezastąpione. Upewnijmy się, że wybrane przez nas meble są stabilne. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszelkich krawędzi i rogów. Nie stawiajmy na szafkach przedmiotów, które mogą łatwo spaść, na przykład lampki czy szklanych wazonów. Niebezpieczne rzeczy chowajmy na najwyższych półkach w szafie, gdzie dostęp mają tylko dorośli.

Niech w naszym przedpokoju znajdzie się miękki fotel lub pufa, puszysty dywan i liczne poduszki. Takie przedmioty sprawią, że wnętrze będzie przytulne, a w razie drobnego wypadku zapewnią amortyzację. Dużym zagrożeniem może być lustro, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci. Lepiej zdecydować się na oddzielne zwierciadło wiszące wyżej na ścianie, niż ryzykować zniszczenie tafli wbudowanej na przykład w drzwi szafy.

Praktycznie i przytulnie

W kwestii ozdób i dodatków do przedpokoju dużej rodziny, warto postawić na minimalizm. Sporo miejsca będą i tak zajmować pojemne meble i liczne sprzęty. Można jednak dodać nieco optymistycznych kolorów za pomocą przeróżnych pudełek. Plastikowe pojemniki i wiklinowe kosze nie tylko będą dekorować wnętrze, ale z pewnością przydadzą się do trzymania przeróżnych drobiazgów, takich jak zabawki czy pogubione części garderoby. Fantastycznym pomysłem będzie powieszenie na ścianie ramek ze zdjęciami całej rodziny. Można zaaranżować je w ciekawy sposób, na przykład utworzyć z nich drzewo genealogiczne.