Wówczas warto poszukać pojazdów specjalnych, które nadają się do wielu różnorodnych prac. Jednym z nich jest Mercedes Unimog. Poznajmy jego zalety, funkcjonalności oraz historię.

Historia Unimoga - co warto o niej wiedzieć?

Samochody specjalne marki Unimog mają długą i ciekawą historię. Zacznijmy jednak od początku, czyli wyjaśnienia nazwy tego pojazdu. Jest ona niczym innym jak skrótem od słów "Universal-Motor-Gerät”, czyli z niem. „Pojazd Uniwersalny”. Nie da się zaprzeczyć, że idealnie oddaje charakter tego samochodu.

Pierwszy Unimog zaprojektowany został Alberta Friedricha w 1945 r. Miał być on wówczas pojazdem wykorzystywanym do celów rolniczych. Jego produkcja rozpoczęła się po kilku latach. W tym czasie Unimog przeszedł wiele zmian konstrukcyjnych, dzięki którym jego wykorzystywanie w innych pracach mogło stać się możliwe. Początkowo model ten produkowany był przez spółkę Gebr. Boehringer GmbH z Göppinge. Jednakże już po kilku latach została ona zakupiona przez firmę Mercedes-Benz. To właśnie ona przyczyniła się do udoskonalenia tego modelu samochodu ciężarowego i sprawiła, że stał się chętnie wykorzystywany w wielu różnorodnych dziedzinach życia i pracy.

Ciekawostką jest fakt, że z okazji 60-lecia nabycia praw do modelu przez Mercedes-Benz, firma Lego wypuściła na rynek zestaw klocków pozwalających na zbudowanie modelu Unimoga. Miało to miejsce w 2011 roku.

Niezwykle wszechstronny samochód

Największą zaletą pojazdu jest z całą pewnością jego wszechstronność. To samochód ciężarowy, który wykorzystywany jest przez wiele różnych branż, wśród których wymienić możemy między innymi rolnictwo, leśnictwo, służby komunalne, budownictwo, kolej, straż pożarną, przemysł oraz transport w trudnym terenie. Szacuje się, że z jego pomocą możemy wykonać nawet 1000 różnych prac, takich jak: przewożenie towarów, kopanie, odśnieżanie, czy wyciąganie kabli. Unimog może pełnić funkcję cysterny, podnośnika koszowego czy maszyny rolniczej. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jaki wariant zabudowy wybierzemy. Jest to więc połączenie pojazdu z praktycznym, funkcjonalnym narzędziem, które sprawdza się w każdym, nawet najbardziej trudnym terenie, niezależne od warunków.

Zmienność zabudowy

Co ważne, w branżach, w których potrzebna jest wszechstronność zastosowania pojazdu specjalnego, nie musimy decydować się wcale na zakup kilku Unimogów. Z powodzeniem możemy bowiem dostosować ciężarówkę tak, by pełniła wiele różnych funkcji. Z łatwością zmienimy przeznaczenie poprzez montaż odpowiedniej, wymiennej obudowy. Nie zabiera to dużo czasu, a pozwala nam na całkowitą zmianę funkcjonalności pojazdu ciężarowego. Przykładem mogą być Unimogi, które wykorzystywane są w Finlandii, a które pracują nawet z siedmioma różnymi zabudowami. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej https://poruszamybiznes.pl/tory-orka-i-bezdroza-wszedzie-tam-dojedzie-unimog/. Trudno o drugą tak wszechstronną ciężarówkę, która jednocześnie jest w stanie zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy i pracy.

Unimog - dane techniczne

Czas powiedzieć nieco więcej o danych technicznych tego modelu. Niezależnie od tego, z jakim konkretnie typem Unimoga mamy do czynienia, wszystkie zostały wyposażone w napęd 4×4 oraz osie portalowe ze zwolnicami, co doskonale wpływa na moment obrotowy pojazdu. Mercedes Unimog jest pojazdem ciężarowym wyposażonym w 4- i 6-cylindrowe silniki wysokoprężne (stąd ich nazwy: Unimog 404 i Unimog 406), zgodne z normą Euro VI, co oznacza, że spełnia najbardziej restrykcyjne normy Unii Europejskiej i nie przyczynia się do zwiększania problemu zanieczyszczenia środowiska. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie.

W Unimogu znajdziemy również automatyczną skrzynię biegów (choć klienci mogą zamówić również wersję manualną), a także system regulacji ciśnienia w oponach Tirecontrol Plus. Dzięki niemu możemy dopasować ciśnienie optymalnie do podłoża, po jakim jedziemy. Do wyboru mamy aż 4 tryby: droga, piasek, teren oraz manualny. Mówiąc o danych technicznych, warto wspomnieć również o tym, że pojazd ten jest doskonale przygotowany do obsługi narzędzi, dzięki zastosowaniu przystawek do odbioru mocy, które napędzane są od silnika i od skrzyni biegów.

Przykłady zastosowania Unimoga

Przyjrzyjmy się nieco bardziej szczegółowo, w jaki sposób wykorzystywany jest Unimog. Przykładowo polskie prawo pozwala nam na homologowanie go jako ciągnik rolniczy, co dla wielu osób zajmujących się gospodarką jest rozwiązaniem dającym spore oszczędności. Zapłacimy bowiem dzięki temu mniejsze obowiązkowe ubezpieczenie. Unimog może być wykorzystywany w znacznie szerszy sposób. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciągników rolniczych daje nam możliwość przewiezienia czegoś na skrzyni lub wykorzystania specjalistycznej zabudowy.

Sporym powodzeniem cieszą się również Unimogi, które wykorzystywane są w pracy w kolejnictwie. Pojazd ten może zostać bowiem przystosowany do jazdy zarówno po drogach, jak i po torach. Dzięki temu może być zatrudniany np. do napraw sieci trakcyjnej. Mercedes Unimog został również doceniony przez straż pożarną, doskonale sprawdza się bowiem tam, gdzie większe, tradycyjnie używane wozy strażackie nie mają szans dojechać (np. w przypadku pożarów łąk czy lasów). Unimog ma również większe możliwości przystosowawcze.

Na uwagę zasługuje też Unimog Kamper, który jest ciekawą propozycją dla osób, które chcą podróżować po różnego rodzaju trudnych terenach, a jednocześnie cieszyć się wygodą i komfortem. W przeciwieństwie do wielu innych pojazdów tego typu Unimog Kamper zapewnia nam możliwość poruszania się po każdym, najtrudniejszym nawet terenie, przez co jest często wybierany przez miłośników męskich, survivalowych wypraw.

Modele Unimoga

Mercedes Unimog to ciężarówka, która występuje w wielu licznych wariantach, dzięki czemu każdy kierowca może znaleźć pojazd dopasowany do jego potrzeb. Pierwszy z nich zgromadzony jest w rodzinie U 216 – U 530. Do najsłynniejszych i najczęściej wybieranych pojazdów z tej grupy zaliczamy modele Unimog 404 oraz Unimog 406. To pojazdy, które wyróżniają się dużą, przeszkloną kabiną, zapewniającą kierowcy maksymalną widoczność nie tylko podczas jazdy, ale również wykonywania prac i manewrów. Ciężarówki z tej rodziny najczęściej pełnią funkcję nośników narzędzi.

Drugą grupą pojazdów marki Unimog jest rodzina U 4023/U 4053. Modele, które znajdują się w tej grupie, posiadają większe możliwości transportowe, dzięki czemu mogą przewozić ładunki na skrzyni lub w cysternach. Co ważne, nadal mogą pełnić również rolę nośników urządzeń i narzędzi. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że wszystkie modele dostosowane są do jazdy w trudnych warunkach terenowych i mają sporo cech wspólnych jeśli chodzi o nowoczesne technologie wykorzystane w procesie ich produkcji.

Największe korzyści z wykorzystania Unimoga

Wykorzystanie Unimoga jako pojazdu, który ma nam pomóc w wykonywaniu codziennych prac, daje wiele korzyści. Wśród nich wymienić możemy między innymi wspomnianą już wielokrotnie wszechstronność, dzięki której, po odpowiednim wybraniu wymiennych obudów, możemy wykorzystywać go w różnych celach.

Poza tym, dzięki napędowi na cztery koła, ciężarówka wyróżnia się dobrą trakcją. Wyposażona jest również w nowoczesną, wielokrotnie przetestowaną technologię napędową, która pozwala rozpędzić pojazd do 89 km na godzinę i zapewnia mu odpowiednią moc nawet na najtrudniejszych drogach i terenach. Mercedes Unimog może brodzić nawet w wodzie o głębokości sięgającej 120 centymetrów. Jest to pojazd wyposażony w ramę odporną na skręcanie, komfortowe, nowoczesne wnętrze i skrzynię biegów z krótkimi czasami przełączania. Słowem, wszystko to, czego potrzebuje kierowca, by poradzić sobie z wykonaniem najtrudniejszych nawet prac.

Podsumowując, Unimog to profesjonalny pojazd ciężarowy, który może wykonywać aż do 1000 różnorodnych prac w wielu różnych warunkach, niezależnie od pory roku. Jest to ciężarówka, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców.