Słowo joga wywodzi się z sanskryckiego słowa yuj, które znaczy łączyć, jednoczyć, scalać. Pozwala na integrację tego co w nas fizyczne (cielesne), emocjonalne (psychiczne) i duchowe.
- Joga jest zatem sztuką zdyscyplinowanego i świadomego życia, uwalniającą człowieka od życiowych smutków i chorób, a także od poruszeń umysłu – wyjaśnia Janusz Rzepecki, licencjonowany nauczyciel ze stopniem Introductory 2. – Przynosi opanowanie, spokój i wewnętrzną jedność, która pozwala osiągać pełnię na planie mentalnym i fizycznym.
Rzepecki czynną praktykę jogi prowadzi od 1995 roku.
- Efektem praktyki asan i pranajam jest optymalna praca układu oddechowego, zapewniająca prawidłowe dostarczanie tlenu do krwi i poprawiająca krążenie krwi w całym ciele – dodaje. - Asany i pranajamy są wspaniałą pomocą dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, nerwów i kręgosłupa. Hatha joga jest szczególnie korzystna dla ludzi po czterdziestce, gdy siły witalne maleją i spada odporność organizmu.
Praktykując, przy minimum wysiłku otrzymuje się maksimum korzyści, bo asany pomagają skorygować nieprawidłowe ułożenie mięśni, które powodują nadwyrężenia i zwichnięcia. Joga jest szczególnym darem dla kobiet, gdyż pozwala na właściwe funkcjonowanie organizmu w okresie dojrzewania i menopauzy. Uwalnia od bólu menstruacyjnego i reguluje cykl. Przywraca równowagę w gruczołach dokrewnych i stymuluje je do efektywnej pracy. Kto praktykuje jogę w starszym wieku, ten zyskuje świeżość umysłu, zdrowie i szczęście.
Zajęcia z jogi Janusz Rzepecki poprowadzi od września w każdą środę w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej 5 w godzinach: 17.30-18.30 (dla początkujących) i 18.30-20.00 (dla zaawansowanych). Informacje: 503-155-452 i 603-661-913.