Niepewność dotyczącą Brexitu po tym, jak Boris Johnson zaproponował przeprowadzenie wyborów powszechnych, jest coraz silniejsza. Parlament uniemożliwił Brexit bez umowy z UE i na tym tle wybory stają się coraz bardziej trafną decyzją.

W poniedziałek parlament zdecyduje, czy wyrazi zgodę na wybory. W tym samym dniu Unia Europejska ma ogłosić trzymiesięczne przedłużenie terminu. W tym tygodniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy funt spadł poniżej 1,30 USD, ale w czwartek podczas sesji azjatyckiej utrzymał się na poziomie około 1,2840 USD. 

Rynki brytyjskie pozostają w napięciu z powodu kwestii granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią). Ten problem jest obecnie najbardziej kontrowersyjny w umowie Brexitu. Johnson zapewnił, że procedury będą w maksymalnym stopniu uproszczone. 

Stephen Innes, analityk AxiTrader, uważa, że optymistyczne nastroje zastąpiła niepewność co do stabilizacji funta na tle długotrwałego Brexitu.  Rynek Forex akcji wahał się przez cały poranek, ponieważ inwestorzy ściśle monitorują rozwój wydarzeń w relacjach USA – Chiny i czekają na opracowanie szczegółów umowy pomiędzy tymi krajami do następnego miesiąca. Wiceprezydent USA Mike Pence zauważył, że wcześniej udało się rozwiązać wiele problemów z Chinami, jak w przypadku Huawei.

„Prawdziwym katalizatorem rosnącego ryzyka amerykańsko-chińskiego jest głosowanie senatu w sprawie ustawy o ochronie praw obywateli Hongkongu. Chiny już zapowiedziały odwet po uchwaleniu ustawy” - powiedział Rodrigo Catril z National Australia Bank.

Senatorzy przeprowadzą głosowanie po zatwierdzeniu projektu ustawy przez swoich kolegów w Izbie Reprezentantów. Jednak Chiny obiecują podjąć kroki odwetowe, jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Dziś rano akcje w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%, a w Tokio weszły do strefy przebicia. Tajpej i Dżakart straciły 0,2%, podczas gdy Sydney, Singapur i Wellington były na plusie. Kurs EUR / GBP wzrósł do 86,46 pensów w porównaniu do 86,41 pensów wcześniej. Kurs GBP / USD spadł nieznacznie do 1,2844 USD z 1,2846 USD. Koszt ropy WTI zmniejszył się o 20 centów do 56,03 USD za baryłkę, ropa Brent spadła o 22 centów do 61,45 USD za baryłkę. Indeks New York Dow Jones spadł o 0,1% do 26 805,53 na zamknięciu, podczas gdy londyński FTSE100 wzrósł o 0,9% do 7328,25 na zamknięciu.

Źródło wiadomości MaxiTrade.com .