Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt z zachowaniem ujednoliconej stopy procentowej. Jest zabiegiem pozwalającym na obniżenie kosztów obsługi kredytu. Tą metodę fuzji zadłużeń z różnych banków stosuje się po to, by uniknąć ryzyka utraty płynności finansowej, w przypadku nieregulowania w terminie należności z tytułu posiadanych kredytów. Czy jest to opłacalne posunięcie oraz jakie oferty kredytów konsolidacyjnych mamy do wyboru, dowiecie się z niniejszego artykułu.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Oferta konsolidacja zadłużenia dostępna jest w większości banków, a przynajmniej w tych, które wiodą prym na rynku finansowym w Polsce. Po pierwsze umowa konsolidacyjna nie musi zostać podpisana z bankiem, w którym aktualnie posiadamy konto lub zobowiązania finansowe. Możemy w tym celu wybrać taki bank, który proponuje dla nas najkorzystniejsze warunki konsolidacji. Decydując się na pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny, możemy łączyć kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, krótkoterminowe oraz długoterminowe, a także limity na karcie kredytowej oraz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego mamy możliwość uzyskania pieniędzy na spłatę nieruchomości, która jednocześnie staje się jego zabezpieczaniem.
Należy mieć na uwadze to, że banki nie konsolidują pożyczek zaciągniętych w firmach pozabankowych, tzw. popularne chwilówki przez internet, których lista oraz rzetelny opis znajduje się na stronie internetowej FinansowaParabola.pl.
Koszt kredytu konsolidacyjnego
Tak jak przy wyborze standardowego kredytu, tak i w przypadku konsolidacji zadłużenia kredytobiorcy powinni się przede wszystkim kierować całkowitym kosztem zobowiązania finansowego, które poniosą, czyli rzeczywistą roczną stopą procentową (RRSO). Jest to najlepszy parametr odzwierciedlający faktyczna cenę kredytu, informujący ile będziemy musieli za niego zapłacić, gdy zdecydujemy się na konsolidację. Zdarza się, że banki celowo ukrywają wskaźniki RRSO małym druczkiem, a podkreślają niską wartość oprocentowania nominalnego, który w zasadzie wskazuje na samo oprocentowanie kapitału kredytu. By zyskać pewność, że wybieramy najkorzystniejszą ofertę, najlepiej zapoznać się ze znajdującym się na stronie internetowej gg2010.pl rankingiem kredytów konsolidacyjnych. Został opracowany w oparciu o wartość wskaźnika RRSO, maksymalną kwotę kredytu oraz okres jego spłaty. Wg niniejszego rankingu T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole oraz Alior Bank prezentują najbardziej atrakcyjne oferty kredytów. W pierwszym z wymienionych oprocentowanie rzeczywiste wynosi 9,81%, w Credit Agricole 9,5% a w ostatnim Alior Banku 10,26%.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny
Podobnie jak o pożyczkę lub o kredyt w banku, by aplikować o konsolidację zadłużenia, należy udać się do najbliższej placówki wybranej instytucji bankowej, złożyć wniosek przez internet lub telefonicznie, umówić się na spotkanie z doradcą bankowym. Już wcześniej warto zgromadzić potrzebne dokumenty. Niezbędny jest przede wszystkim dowód osobisty, umowa kredytowa oraz dokument potwierdzający ostatnie wpłaty rat wynikające z aktualnych zadłużeń, a także dokumenty potwierdzające uzyskiwany dochód z tytułu umowy o pracę, o dzieło, prowadzonej działalności gospodarczej, renty lub emerytury. Wszelkie informacje dotyczące szczegółowego wykazu dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu konsolidacyjnego znajdują się na portalu gg2010.pl.
Zwykle sama procedura rozpatrywania wniosku o kredyt trwa jeden dzień, w niektórych przypadkach konsumenci otrzymują pozytywną lub negatywną odpowiedź podczas jednej wizyty w placówce bankowej.
O czym należy pamiętać przed podpisaniem umowy o kredyt
Kredyt konsolidacyjny to tak naprawdę kolejne zobowiązanie finansowe. Ma ono niejako odciążyć kredytobiorcę, który w rezultacie płaci jedną, comiesięczną ratę, niższą niż suma rat wynikających z konsolidowanych zadłużeń. Ponadto klienci uzyskują możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Jednak należy liczyć się z tym, że jeśli wcześniej mieliśmy problem z przestrzeganiem terminów spłat zobowiązań finansowych, to ich konsolidacja nie zagwarantuje tego, że unikniemy takich problemów w przyszłości. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do gospodarowania domowym budżetem. Oczywiście konsolidacja kredytów znacznie ułatwia ich spłatę, ale jeśli nie jesteśmy w stanie prawidłowo zarządzać finansami, to takie połączenie długów na niewiele się zda. Ponadto banki oferują kredyty konsolidacyjne, by zarobić na konsumentach, więc powinniśmy również pamiętać, że oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego będzie wyższe niż w przypadku zwykłego kredytu czy pożyczki. Nie mniej konsolidacja zadłużenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy obawiają się utraty płynności finansowej i chcą utrzymać porządek w domowym budżecie.
Komentarze do artykułu: Na czym polega konsolidacja zadłużenia?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy