Jeżeli auto straszy korozją, pozostałościami smoły i kolistych zarysowań, a jego wnętrze wymaga solidnego czyszczenia zamiast pospiesznego odkurzania - to nie pozostaje nic innego, jak jedynie kwestia wyboru odpowiednich preparatów do car detailingu. 

Brud i zarysowania lakieru to typowe oznaki eksploatacji pojazdu. Starsze egzemplarze zmagają się jeszcze z procesami korozyjnymi, gdzie bezlitosna korozja z lubością chrupie wszystkie elementy samochodu. Jednak nawet podrdzewiały lakier da się wyczyścić i zabezpieczyć. To samo tyczy się podniszczonych elementów wnętrza pojazdu.

Mycie i profilaktyka lakieru samochodowego

Do mycia lakieru z reguły używa się szamponu i dużej, miękkiej gąbki. Brudny nalot schodzi bez większych problemów, jednak w przypadku trudnych, bardzo zanieczyszczonych miejsc, kierowcy wspomagają się np. glinką. Po odpowiednim wyczyszczeniu auta przychodzi czas na woskowanie lakieru. Tu królują woski firm K2 i Turtle Wax. Polscy kierowcy nierzadko sięgają także po politurę, która tworzy na lakierze dodatkową warstwę ochronną. By utrzymać efekt jak najdłużej, niektórzy decydują się na użycie tzw. quick detailera.

Specjalne preparaty do kół i felg

By samochód jak najlepiej prezentował się estetycznie, należy także wyczyścić felgi i opony. Jak się okazuje, co drugi kierowca się do tego stosuje. Preparaty do czyszczenia kół i felg to produkty bardzo popularne pośród naszych Klientów. Poniekąd mnie to nie dziwi, bowiem użycie odpowiednich środków pozwala odzyskać pierwotny, fabryczny wygląd felg i opon - podpowiada specjalista motoryzacyjnego sklepu internetowego iParts.pl. Należy nadmienić, że tego typu preparaty posiadają także parametry konserwacyjne, co zapewnia długotrwały efekt i zwiększa odporność na zabrudzenia.

Zmatowiałe reflektory jak nowe

Z biegiem czasu lampy samochodowe z tworzywa sztucznego tracą przejrzystość, co ma bardzo negatywny wpływ na estetykę pojazdu i skuteczność świecenia przednich reflektorów. Niektórzy kierowcy decydują się wtedy na wymianę lamp. Inni, by zniwelować skutki eksploatacji, powszechnie stosują zestawy do renowacji lamp. Dobry zestaw, znanej marki, pozwala doskonale odnowić i wypolerować powierzchnię zarówno przednich reflektorów, jak i tylnych świateł.

Preparaty do czyszczenia i konserwacji wnętrza

Do najchętniej wybieranych można zaliczyć mleczka do kokpitu, spraye do usuwania plam, preparaty do czyszczenia i konserwacji plastików, gumy oraz tapicerki - to precyzyjnie opracowane środki czyszczące i konserwujące, które zostały przeznaczone do utrzymania odpowiedniej czystości we wnętrzu auta. Kierowcy, którzy palą papierosy, stosują dodatkowo środki eliminujące przykre zapachy.

Pamiętajmy, że auto detailing wymaga czasu, dlatego przed zabiegami pielęgnacyjno-konserwacyjnymi, wypada znaleźć wolne popołudnie lub wieczór. Zasada kosmetyki samochodu jest bowiem stosunkowo prosta - im dokładniej, tym lepiej. Ponadto, by ww. aspekty kosmetyki auta przebiegły sprawnie i uzyskały długotrwały efekt, zaleca się stosowanie preparatów znanych i cenionych w branży producentów chemii samochodowej, np. K2, Sonax, Amtra i Turtle Wax.