Wciąż jednak istnieją miejsca, do których oczyszczenia niezbędny jest dobrze wyposażony wóz asenizacyjny. Czy warto zainwestować w nowoczesną beczkę?

Beczki asenizacyjne - proste i ekonomiczne rozwiązanie

Mobilny kontener zapewni bezpieczny transport różnego rodzaju zanieczyszczeń. Pozwoli szybko pozbyć się płynnych nieczystości ze zbiorników kloacznych i dołów na szambo, rowów melioracyjnych czy kanałów. Przyda się podczas usuwania skutków ulewy oraz do oczyszczania niewielkich akwenów z mułu lub szlamu.

System działania tego typu beczek opiera się na prostej zasadzie - nieczystości są zasysane za pomocą łatwego mechanizmu kompresyjnego. Do jego obsługi zazwyczaj potrzebna jest tylko jedna osoba, co czyni rozwiązanie bardzo wydajnym. Opróżnianie zbiornika odbywa się natomiast pod wpływem ciśnienia znajdującej się wewnątrz cieczy lub też nadciśnienia wytworzonego przez kompresor. Hydrauliczny napęd zapewnia spore oszczędności, ponieważ do jego uruchomienia nie potrzeba paliwa czy energii elektrycznej.

Nowoczesne beczki asenizacyjne do wywozu nieczystości montuje się na podwoziach samochodów ciężarowych lub też specjalnie przygotowanych platformach transportowanych przez ciągnik rolniczy. Możesz wybrać spośród różnorodnych pod względem wielkości modeli. Na rynku dostępne są pojemności od 2 do nawet 30 tys. litrów, a wybór tej odpowiedniej zależy głównie od charakteru działalności i ilości gromadzonych płynów. Nie musisz obawiać się o stabilność podczas jazdy - odpowiednie mocowania zagwarantują komfortowy przewóz nawet po nierównej nawierzchni.

Beczki asenizacyjne do nieczystości

Jaka beczka będzie najlepsza do wywozu nieczystości?

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinieneś zadecydować, jest wybór optymalnej pojemności zbiornika. Najważniejsze, by była dopasowana do możliwości transportowych pojazdu, a więc przede wszystkim jego dopuszczalnej masy całkowitej. Do pracy na podmokłym terenie lepiej wykorzystać pojazd o szerszym ogumieniu i w miarę możliwości wybrać lżejszą naczepę. Nie bez znaczenia okazuje się także przeznaczenie. Zadbaj o to, by beczka miała odpowiednie wyposażenie oraz wymagane funkcje. Jeśli planujesz wywóz osadów z basenów, sadzawek czy też wpustów ulicznych, pomyśl o opcji czyszczenia przykanalików, umożliwiającej podział na czystą wodę i ścieki.

Wytrzymały zbiornik to taki wykonany z tworzyw zabezpieczonych przed korozją. Dobrym materiałem okazuje się na przykład stal, wykazująca odporność na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia oraz odkształcenia. We wnętrzu kontenera powinny znajdować się wyprofilowane wypustki, czyli falochrony, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać stabilność podczas jazdy. Grodzie dodatkowo wzmacniają też całą konstrukcję, czyniąc ją bezpieczniejszą w transporcie. Ważnym czynnikiem jest także zdolność do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych. Przed zakupem sprawdź więc dopuszczalną temperaturę działania. Zwróć także uwagę na długość dołączonych węży, jak i również na czas napełniania zbiornika. Jeżeli zależy ci na sprawnej pracy, poszukaj beczki, która napełnia się w kilka minut i równie szybko opróżnia.

Ocena stanu technicznego i jakości danego kontenera może być problematyczna dla niedoświadczonej osoby, dlatego zawsze warto sięgać po produkty sprawdzonych producentów. Dobrze zabezpieczone beczki asenizacyjne przetrwają wiele lat w niemal niezmienionym stanie, usprawniając codzienne obowiązki w gospodarstwie czy przedsiębiorstwie.