ad

Prawo reguluje minimalną głębokość, jaką powinien cechować się bieżnik w oponie. Nie może on wynosić mniej niż 1,6 mm (o tym, jak sprawdzić bieżnik, przeczytaj na https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/jazda-i-bezpieczenstwo/jak-sprawdzic-glebokosc-bieznika-opony). Jeżeli nasze opony będą posiadać niedostateczną głębokość bieżnika oraz wykazywać się nadmiernym wyeksploatowaniem - pojazd nie przejdzie przeglądu. Policjant w takiej sytuacji ma prawo zatrzymać nasz dowód rejestracyjny oraz przyznać nam mandat za jazdę niesprawnym samochodem.

Głębokość każdej nowej opony jest oczywiście znacznie większa. Umożliwia to lepsze właściwości trakcyjne oraz krótszą drogę hamowania. Bieżnik nowej opony letniej wynosi zazwyczaj od 8 do 10 mm. Dla porównania warto poznać drogę hamowania typowego pojazdu na mokrej nawierzchni z prędkością wynoszącą około 80 km/h.

Samochód posiadający bieżnik o wysokości 8 mm zatrzyma się już po 42,3 metrach. Umożliwi to w wielu sytuacjach uniknięcie wypadku. Dobrze utrzymane opony z pewnością docenimy, jeżeli na pasy wejdzie zagapiony pieszy lub sami nie zauważymy w odpowiednim momencie hamującego przed nami pojazdu.

Pojazd wyposażony w opony z bieżnikiem, którego wysokość wynosi 3 mm, na mokrej nawierzchni zatrzyma się po przebyciu 51,8 metrów. Dla porównania warto zauważyć, że w miejscu, gdzie zatrzymałyby się samochód z nowymi oponami - pojazd z bieżnikiem o wysokości 3 mm będzie pędzić jeszcze z prędkością 34 km/h. Taka sytuacja może skazać pieszego na kalectwo, a nawet śmierć. Opony o takiej grubości bieżnika są w dalszym ciągu dopuszczalne w świetle prawa, aczkolwiek w tym momencie ogumienie ulega znacznie szybszemu zużyciu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zakup nowych opon.

Samochód nieposiadający minimalnej dopuszczalnej głębokości bieżnika, czyli 1,6 mm na mokrej nawierzchni z prędkością 80 km/h zatrzyma się dopiero po 60,9 metrach. Nietrudno zauważyć, że zużyte opony mogą wydłużyć drogę hamowania nawet o 50 procent, wpływając tym samym negatywnie na nasze bezpieczeństwo. W miejscu, w którym samochód z nowym ogumieniem zatrzymałby się - pojazd z niedostatecznym bieżnikiem będzie pędzić z prędkością 44 km/h. Pieszy przy zderzeniu nie będzie mieć wielkich szans na przeżycie.

Samochód wyposażony w nowe opony i bieżnik wynoszący wysokość od 8 do 10 mm zahamuje znacznie wcześniej. Docenimy to w wielu nieprzyjemnych sytuacjach. Nawet najlepszy kierowca może w porę nie dostrzec zapatrzonej osoby lub innego samochodu. Nowe opony zapewnią nam nie tylko komfort podróży, ale również uratują życie w wielu kryzysowych sytuacjach.